Suriyeli göçmenlerin gündelik hayata katılım süreçlerinde etno kültürel direnç noktaları: 'Göçmen kimliğinin değişken rolü'
Points of etno cultural resistance in the process of participation of Syrian migrants in daily life: 'The changing role of immigrant identity'
- Tez No: 572997
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma göç sürecinin ikinci evresi olarak kabul edilen göçmenlerin yeni yaşam pratiklerini inşa etmeyi umdukları dâhil oldukları yeni toplumsal alanlar içerisindeki var olma pratiklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda Suriyeli göçmenlerin Gaziantep kentini deneyimleme biçimleri, göçmen halinin kent içerisinde tekabül ettiği anlamsal uğrağın ne olduğu ve göçmenlerin kenti deneyimleme pratikleri dolayımında ortaya çıkan etno-kültürel direnç pratikleri etnografik ve mikro-sosyolojik bir bakış ile serimlenmeye çalışılmıştır. Bu noktada göçmenlerin kent içerisinde varlık gösterebilmelerinin yalnızca göçmenlere ilişkin bir vakıa olmadığı yerli halkın göçmenlere ilişkin bakışıyla dolayımlandığı kabulü ile kent mikro alanlara bölünmüş ve araştırma bu kapsamda gerçekleştirilmiştir. Böylelikle göçmenlerin kenti farklı bağlamlar üzerinden deneyimlemekte olan göçmenlerin farklılık gösteren yerli halk tutumlarına karşı farklı bağlamlarda kurgulanarak inşa edilen direnç pratikleri anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bu izlekte hikâyeleri bağlamında farklı gündemlere oturan 15 göçmen ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Göçmenlerin kentte ilişkin deneyimleri ve kentti deneyimleme pratikleri bağlamında inşa ettikleri direnç pratikleri özgün hikayeleri bağlamında analiz edilmiştir. Çalışmada öngörülmüş olan göçmenlerin kentteki var oluş pratiklerinin inşa edilecek olan etno-kültürel direnç pratiklerine paralellik gösterdiği biçemi göçmenlerin inşa ettikleri sözler ile surete büründürülmüştür. Nihai olarak ise göçmenler ile yerli halk arasında tesis edilecek/edilebilecek olan ortak bir toplumsallaşma pratiğinin önüne geçen bariyerler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the practices of existence within the new social spheres in which migrants, who are accepted as the second phase of the migration process, expect to build new life practices. In this context, the ways in which Syrian immigrants experience the city of Gaziantep, the semantic occupation of the immigrant state in the city, and the ethno-cultural resistance practices that emerge as a result of the immigrants' experience of the city are tried to be illustrated with an ethnographic and micro-sociological perspective. At this point, with the assumption that the presence of migrants in the city is not only a case of migrants, it is divided into micro areas and the research is carried out within this scope. Thus, it was tried to make sense of resistance practices constructed by constructing in different contexts against immigrants' differing indigenous attitudes of migrants experiencing the city through different contexts. In this context, in-depth interviews were conducted with 15 immigrants who were on different agendas in the context of their stories. The experiences of immigrants in the city and the resistance practices they built in the context of urban experiences were analyzed in the context of their original stories. The manner in which the existence practices of the immigrants envisaged in the study are in line with the ethno-cultural resistance practices to be built has been taken into account by the words that the immigrants have built. Finally, the barriers that prevent a common socialization practice between migrants and indigenous people have been explained.