Hemşirelik öğrencilerinin estetik - kozmetik cerrahiye yönelik tutumları ile sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişki
The relationship between nursing students' attitudes towards aesthetic-cosmetic surgery and social appearance anxiety
  1. Tez No: 1007943
  2. Yazar: FİGEN ASUTAY YEŞİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS ŞEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin estetik–kozmetik cerrahiye yönelik tutumları ile sosyal görünüş kaygıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütülmüştür. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışma, Biruni Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümünde öğrenim gören öğrenciler üzerinde Kasım 2025 – Ocak 2026 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini 530 öğrenci oluşturmuş, örneklem büyüklüğü güç analizi sonucunda 223 kişi olarak belirlenmiştir. Veriler“Öğrenci Bilgi Formu”,“Estetik–Kozmetik Cerrahi Kabul Ölçeği (KCKÖ)”ve“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ)”kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde tanımlayıcı testler, t-testi, ANOVA, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile korelasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin kozmetik cerrahiyi kabul düzeylerinin orta seviyede olduğu, en yüksek puan ortalamasının“kişilerarası”alt boyutta bulunduğu belirlenmiştir. Cinsiyet açısından yalnızca Kişilerarası alt boyutta anlamlı fark saptanmış; kadın öğrencilerin kişilerarası alt boyut puanlarının erkeklere göre daha yüksek olduğu görülmüştür (p=0,002). Zayıf ve normal kilolu öğrenciler ise fazla kilolu olanlara göre daha yüksek kabul puanlarına sahipti. Sigara ve alkol kullanan, düzenli egzersiz yapmayan ve daha önce estetik işlem yaptıran öğrencilerin kozmetik cerrahiyi kabul düzeyleri anlamlı derecede yüksekti. Ayrıca TikTok kullanan ve sosyal medyada daha sık paylaşım yapan öğrencilerde bu düzeyin arttığı gözlemlendi. Sosyal görünüş kaygısı puanları incelendiğinde, genel olarak düşük - orta düzeyde kaygı saptandı. Bu puanlar cinsiyet, yaş ve ebeveyn eğitimi gibi demografik özelliklere göre farklılık göstermese de, algılanan ekonomik durum, sağlık algısı, egzersiz yapma durumu ve kullanılan sosyal medya platformuna göre anlamlı farklar bulundu. Gelir durumu düşük, sağlık algısı orta düzeyde olan, egzersiz yapmayan ve TikTok kullanan öğrencilerin sosyal görünüş kaygı puanlarının daha yüksek olduğu belirlendi. Sonuç olarak, hemşirelik öğrencilerinin estetik cerrahiye yönelik tutumlarının; sosyal görünüş kaygısı, yaşam tarzı davranışları ve dijital medya etkileriyle yakından ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between nursing students' attitudes toward aesthetic–cosmetic surgery and their social appearance anxiety. The research was designed as a descriptive and cross-sectional study and carried out among students studying at the Faculty of Health Sciences, Department of Nursing at Biruni University between November 2025 and January 2026. The population consisted of 530 students, and the sample size was determined as 223 students based on power analysis. Data were collected using the“Student Information Form,”“Acceptance of Cosmetic Surgery Scale (ACSS),”and the“Social Appearance Anxiety Scale (SAAS).”Descriptive statistics, t-test, ANOVA, Mann–Whitney U, Kruskal–Wallis, and correlation analyses were used to analyze the data. The results revealed that the students' acceptance level of cosmetic surgery was moderate, with the highest mean scores obtained in the“interpersonal”subdimension. Female students had significantly higher acceptance scores than male students, and students who were underweight or normal weight showed higher acceptance levels compared to overweight individuals. Those who smoked, consumed alcohol, did not exercise regularly, or had undergone cosmetic procedures before displayed significantly higher acceptance scores. In addition, students who used TikTok more frequently and shared their images on social media had higher acceptance levels toward cosmetic surgery. The mean score of social appearance anxiety was found to be at a moderate level. Although there were no significant differences in social appearance anxiety based on demographic factors such as gender, age, or parental education, significant differences were found according to perceived economic status, health perception, exercise habits, and social media platform use. Students with lower income, moderate health perception, no regular exercise habits, and frequent TikTok use had higher social appearance anxiety levels. In conclusion, nursing students' attitudes toward cosmetic surgery are closely related to social appearance anxiety, lifestyle behaviors, and the influence of digital media.