IMPROVE ve SCHOENFELD üstbilişsel düşünme stratejileri ile problem kurma etkinliklerinin tasarımı
Design of problem posing activities with IMPROVE and SCHOENFELD metacognitive thinking strategies
  1. Tez No: 1007944
  2. Yazar: CEM KURDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, üstbilişsel düşünme stratejilerine dayalı IMPROVE ve Schoenfeld yöntemleri kullanılarak geliştirilen problem kurma etkinliklerinin; öğrencilerin problem kurma becerileri ve problem kurmaya yönelik öz-yeterlikleri üzerindeki etkisini incelemek ve ayrıca öğrencilerin öğrenme sürecine yönelik görüşlerini belirlemektir. Yöntem: Çalışma, gelişmiş karma yöntem yaklaşımlarından müdahale deseni ile yürütülmüştür. Araştırma pilot ve asıl uygulama olmak üzere iki aşamadan yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda ön test–son test kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılmış; üç deney ve bir kontrol grubu oluşturulmuş, ön test, izleme, son test ve kalıcılık test uygulamaları yapılmıştır. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Bayburt ilinde MEB'e bağlı bir ortaokulda öğrenim gören 6. sınıf öğrencilerinden oluşmuş ve toplam 70 öğrenci araştırmaya dâhil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak problem kurma başarı testi (PKBT), problem kurma öz yeterlilik ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın sonucunda elde edilen nicel bulgular, deney gruplarının problem kurma başarılarında ve problem kurma öz-yeterlilik düzeylerinde zaman içinde olumlu yönde bir gelişim olduğunu; bu gelişimin kontrol grubuna kıyasla daha belirgin seyrettiğini göstermektedir. Nitel bulgular incelendiğinde ise öğrencilerin yapılan uygulamalar sonrasında problem kurma sürecine ilişkin farkındalıklarının arttığı görülmüştür. Öğrenciler, iyi bir problemin çözülebilir, günlük yaşamla ilişkili, açık ve sınıf düzeyine uygun olması gerektiğini daha bilinçli biçimde ifade etmiştir. Ayrıca problem kurarken daha planlı hareket ettikleri, kurdukları problemlerin yapısını sorguladıkları ve süreci daha kontrollü değerlendirdikleri belirlenmiştir. Sonuçlar: Çalışmada üstbilişsel düşünme stratejileri ile uygulanan problem kurma etkinliklerinin, 6. sınıf öğrencilerinin problem kurma becerilerini ve problem kurmaya yönelik öz-yeterliklerini anlamlı biçimde geliştirdiği; ölçümler boyunca ortaya çıkan bu gelişimin kalıcılık boyutunda da sürdüğü sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu çerçevede müdahale sürecinin, öğrencilerin yalnızca daha nitelikli problemler kurmalarına değil; aynı zamanda öğrenmelerini planlayabilen, izleyebilen ve değerlendirebilen problem kurucular olarak güçlenmelerine katkı sağladığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen nitel bulguların ise problem kurma süreci, etkinliklerin değerlendirilmesi ve öneriler temaları üzerinden nicel bulguları açıkladığı, desteklediği ve geliştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the effect of problem-posing activities developed using the IMPROVE and Schoenfeld methods, based on metacognitive thinking strategies, on students' problem-posing skills and self-efficacy towards problem-posing, and also to determine students' views on the learning process. Method: The study was conducted using an intervention design, a type of advanced mixed methods approach. The research was conducted in two phases: a pilot program and a main implementation phase. A pre-test–post-test control group randomized design was used in the quantitative dimension of the study; three experimental groups and one control group were formed, and pre-test, follow-up, post-test, and retention tests were administered. The study group consisted of 70 sixth-grade students attending a secondary school affiliated with the Ministry of National Education in Bayburt province during the 2023-2024 academic year. The problem-posing achievement test (PKBT), the problem-posing self-efficacy scale, and a semi structured interview form were used as data collection tools. Findings: The quantitative findings of the study show that the experimental groups experienced a positive improvement over time in their problem-posing success and problem-posing self efficacy levels; this improvement was more pronounced compared to the control group. When the qualitative findings were examined, it was observed that students' awareness of the problem posing process increased after the interventions. Students more consciously expressed that a good problem should be solvable, related to daily life, clear, and appropriate for their class level. Furthermore, it was determined that they acted more strategically when posing problems, questioned the structure of the problems they posed, and evaluated the process in a more controlled manner. Conclusions: The study found that problem-posing activities implemented with metacognitive thinking strategies significantly improved the problem-posing skills and self-efficacy of 6th grade students; this improvement, observed throughout the measurements, was also sustained. In this context, it was observed that the intervention process contributed not only to students posing more qualitative problems but also to their empowerment as problem-posed individuals capable of planning, monitoring, and evaluating their learning. The qualitative findings obtained from the research were determined to explain, support, and enhance the quantitative findings through the themes of the problem-posing process, evaluation of the activities, and recommendations.