Hemşirelik öğrencilerinin alzheimer hastalığına ilişkin bilgi düzeyleri ve yaşlı bireylere yönelik tutumların incelenmesi
An examination of nursing students' knowledge levels regarding alzheimer's disease and their attitudes towards elderly individuals
  1. Tez No: 1007983
  2. Yazar: GİZEM AYTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANİTA KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin Alzheimer hastalığına ilişkin bilgi düzeyleri ile yaşlı bireylere yönelik tutumlarını incelemek ve bu değişkenleri etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini bir üniversitenin hemşirelik bölümünde öğrenim gören 260 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Veriler; Öğrenci Bilgi Formu, Alzheimer Hastalığı Bilgi Ölçeği ve Kogan'ın Yaşlı İnsanlara Karşı Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov normallik testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %84.2'si kadın, %32.3'ü birinci sınıf öğrencisi ve %98.1'i bekârdır. Öğrencilerin Alzheimer Hastalığı Bilgi Ölçeği toplam puan ortalaması 16.49±2.36, Kogan'ın Yaşlı İnsanlara Karşı Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması ise 137.06±13.99 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin Alzheimer hastalığına ilişkin bilgi düzeyleri ile yaşlı bireylere yönelik tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (r=-0.020 p=0.748). Tanımlayıcı değişkenler açısından yalnızca ailede 65 yaş ve üzeri birey bulunma durumu ile Alzheimer bilgi puanları arasında anlamlı fark belirlenmiştir (p<0.05). Yaşlı bireylere yönelik tutumlar açısından ise daha önce huzurevi ziyaretinde bulunma durumu arasında anlamlı fark bulunmuştur (p<0.05). Hemşirelik öğrencilerinin Alzheimer hastalığına ilişkin bilgi düzeylerinin orta düzeyde, yaşlı bireylere yönelik tutumlarının ise genel olarak olumlu olduğu görülmüştür. Ancak Alzheimer hastalığı bilgi düzeyi ile yaşlı bireylere yönelik tutumlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bu durum, bilgi düzeyinin tek başına tutumları belirlemede yeterli olmadığını düşündürmektedir. Hemşirelik öğrencilerinin Alzheimer hastalığına ilişkin bilgi düzeylerini ve yaşlı bireylere yönelik tutumlarını geliştirmek amacıyla; lisans eğitim müfredatına yaşlı sağlığı odaklı derslerin eklenmesi, öğrencilerin huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinde klinik deneyimlerinin artırılması ve Alzheimer hastalığına yönelik eğitim programları ve farkındalık çalışmaları düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine nursing students' levels of knowledge about Alzheimer's disease and their attitudes toward old people, as well as to identify the factors affecting these variables. The research was designed as a descriptive and cross-sectional study. The sample consisted of 260 nursing students enrolled in the nursing department of a university. Data were collected using the Student Information Form, the Alzheimer's Disease Knowledge Scale, and Kogan's Attitude Toward Old People Scale. Data analysis included descriptive statistics, the Kolmogorov–Smirnov test for normality, the Mann–Whitney U test, the Kruskal–Wallis H test, and Pearson correlation analysis. Of the participating students, 84.2% were female, 32.3% were first-year students, and 98.1% were single. The mean total score of the Alzheimer's Disease Knowledge Scale was 16.49 ± 2.36, while the mean total score of Kogan's Attitude Toward Old People Scale was 137.06 ± 13.99. No statistically significant relationship was found between students' levels of knowledge about Alzheimer's disease and their attitudes toward old people (r = −0.020, p = 0.748). In terms of descriptive variables, a significant difference was found only between having a family member aged 65 years or older and Alzheimer's disease knowledge scores (p < 0.05). Regarding attitudes toward old people, a significant difference was identified based on previous visits to nursing homes (p < 0.05). Overall, nursing students' levels of knowledge about Alzheimer's disease were found to be moderate, and their attitudes toward old people were generally positive. However, no significant relationship was identified between Alzheimer's disease knowledge levels and attitudes toward old people. This finding suggests that knowledge alone may not be sufficient to determine attitudes. To improve nursing students' knowledge of Alzheimer's disease and their attitudes toward old people, it is recommended that undergraduate curricula include courses focused on geriatric health, that students' clinical experiences in nursing homes and elderly care centers be increased, and that educational programs and awareness activities related to Alzheimer's disease be organized.