İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesindeki TY00565 adlı numarada kayıtlı Mecmua-i Devavin adlı şiir mecmuası (inceleme-metin ve MESTAP'a göre tasnif)
The poetry mecmua's named Mecmua-i Devavin registered in TY 00565 in Istanbul University, Rare Works Library (review-text and classification according to MESTAP)
  1. Tez No: 1008003
  2. Yazar: MERT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Klasik Türk edebiyatı çalışmalarında şiir mecmuaları, araştırmacıların kullandığı önemli kaynakların başında gelir. Şiir mecmuaları, aynı veya farklı şairlere ait şiir parçalarının, divanlarının vb. bir kitap veya defterde derlenmesiyle oluşturulan eserlerdir. Bu eserler, derleyen kişinin çoğu zaman beğenisine göre seçilse de derleyen kişinin döneminde veya daha önceki dönemde popüler olan şiirlerin seçilip bir araya toplanmasıyla oluşturulur. Şiir mecmualarının, içerisinde daha önce tezkirelerde ismi geçmeyen veya divanları bulunamayan şairlerin isimlerini ve bilinmeyen şiirlerini taşımaları açısından da büyük bir önemi vardır. Bu mecmuaların derleyeninin ve derlenme tarihlerinin çoğu zaman benzerlik göstermesi klasik Türk edebiyatı araştırmacılarına da kolaylık sağlamaktadır. Bütün bu özellikleriyle şiir mecmuaları, edebiyatımıza kaynaklık eden değerli eserlerdendir. Çalışmamızın konusunu oluşturan mecmua, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY00565 numarasıyla kayıtlıdır. Mecmȗʿa-i Devȃvîn başlığı altında kayıtlı olan mecmua, 159 varaktan oluşan bir şiir mecmuasıdır. Bu çalışma altı başlıktan oluşmaktadır. Birinci başlıkta; klasik Türk edebiyatında mecmua geleneğinden bahsedilmiştir. İkinci başlıkta; çalışılan mecmuanın genel ve fiziki özellikleri, nüsha tavsifi, mecmuada yer alan şiirlerin hangi dönem aralığına ve hangi şairlere ait oldukları vb. konulara değinilmiştir. Üçüncü başlıkta; MESTAP tablosuna yer verilmiş olup bu tablo, Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesine uygun olarak düzenlenmiştir. Dördüncü başlık; sonuç ve değerlendirme kısmını içermektedir. Beşinci başlıkta; metnin transkripsiyon edilmiş hâline yer verilmiştir. Altıncı başlıkta; metnin tıpkıbasımı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In studies on Classical Turkish literature, poetry journals are among the most important sources used by researchers. Poetry journals are works compiled by collecting poetry excerpts, divans, etc., of the same or different poets into a book or notebook. Although the selection is often based on the compiler's preference, these works are generally formed by gathering poems that were popular in the compiler's time or in earlier periods. Poetry journals are also significant because they contain the names and unknown poems of poets who were not mentioned in biographical anthologie or whose divans are unavailable. The fact that these journals often share similarities in terms of their compilers and compilation dates also facilitates the work of Classical Turkish literature researchers. With all these characteristics, poetry journals are valuable works that serve as important sources for our literature. The journal that forms the subject of our study is registered under the number TY00565 in the Rare Works Library of Istanbul University. Recorded under the title Mecmûʿa-i Devȃvîn, this poetry journal consists of 159 folios. The study is divided into six sections. The first section discusses the tradition of journal compilation in Classical Turkish literature. The second section covers the general and physical characteristics of the journal, manuscript description, the time period of the poems included, the poets they belong to, and similar topics. The third section presents the MESTAP table, which has been structured in accordance with the Systematic Classification of Journals Project (MESTAP). The fourth section includes the conclusion and evaluation. The fifth section provides the Latinized version of the text through transcription. The sixth section contains the facsimile of the text.