Ahşap malzemelerin kullanım ömrünün hesaplanmasında yeni yöntem geliştirilmesi; Doğu Karadeniz evlerinin incelenmesi
Development of a new method for predi̇cti̇ng the servi̇ce li̇fe of wooden materi̇als: an investi̇gati̇on of eastern Black Sea houses
  1. Tez No: 1008002
  2. Yazar: ÖZKAN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Tarihi ahşap evler; geçmişin mimari, sanatsal ve estetik değerlerini barındıran, toplumların yaşam kültürünü ve tarihsel kimliğini yansıtan yaşayan kültürel miras öğeleridir. Bu yapıların korunması, aslına uygun restorasyonu ve gelecek nesillere aktarılması, hem kültürel çeşitliliğin sürdürülmesi hem de ekonomik ve turistik değerlerin artırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Ahşap yapıların korunması ve bilimsel restorasyon süreçlerinin planlanmasında, kullanılan malzemenin yaşının ve fiziksel durumunun doğru analiz edilmesi stratejik bir öneme sahiptir. Ahşap, insanın varoluşundan bu yana yapı malzemesi, dekorasyon ve peyzaj gibi pek çok alanda kullanılan en estetik ve esnek malzemedir. Ancak biyolojik bir materyal olması sebebiyle zaman içerisinde çevresel faktörlerden etkilenerek yaşlanmaktadır. Ahşap malzemenin yaşını belirlemek; yalnızca tarihi bir tarihlendirme yapmak değil, aynı zamanda malzemenin sağlık durumu, stres faktörleri ve iklimsel etkiler altındaki değişimini anlamak için gereklidir. Bu bağlamda, ahşap yapıların bilimsel restorasyon süreçlerinde kullanılan yaş tayini yöntemleri, yapının inşa dönemini kanıtlamanın yanı sıra doğru müdahale tekniklerinin seçilmesinde stratejik bir veri kaynağı sunar. Bu çalışma, geleneksel olarak bilinen yaş tayini yöntemlerinden farklı olarak, ahşabın higroskopisite (havadaki su buharını bağlama kapasitesi) özelliğindeki değişimler üzerinden bir modelleme sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Doğu Karadeniz sivil mimarisinin özgün örneklerini barındıran Trabzon ve Ordu illerindeki tarihi ahşap evlerden alınan numuneler üzerinde higroskopisite testleri gerçekleştirilecektir. Bu testler aracılığıyla, bölgedeki ahşap malzemelerin kullanım ömürlerinin belirlenmesi ve yaş tayini süreçlerinde yeni bir yöntemin uygulanabilirliği değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Historical wooden houses are significant components of cultural heritage, embodying the architectural, artistic, and aesthetic values of the past while reflecting the lifestyle and historical identity of societies. Preserving, restoring, and promoting these structures is crucial for maintaining cultural diversity and ensuring the transfer of historical consciousness to future generations. In the conservation and scientific restoration of wooden structures, accurate analysis of the age and physical condition of the materials used is of strategic importance. Wood has been one of the most aesthetic and flexible materials used by mankind since existence, appearing in construction, decoration, and landscaping. As a biological material, wood undergoes an aging process influenced by various environmental factors. Determining the age of wooden material is essential not only for historical dating but also for understanding the material's health, stress factors, and performance under changing climatic conditions. This study aims to propose a model for age determination by utilizing hygroscopicity (the capacity to bind water vapor from the air), which differs from traditional dating methods. Within the scope of the research, hygroscopicity tests will be conducted on wood samples obtained from historical houses in Trabzon and Ordu, which house unique examples of Eastern Black Sea vernacular architecture. Through these tests, the service life of the wooden materials in the region will be determined, and the feasibility of hygroscopicity as a new method for age estimation will be evaluated.