Kentsel alanlarda taşınmaz mal değerlemesi
Property value estimation in urban area
- Tez No: 100801
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. S. DENİZHAN YALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
KENTSEL ALANLARDA TAŞINMAZ MAL DEĞERLEMESİ ÖZET Bu çalışmada, ülkemizde henüz bilimsel bir tabana oturtulmayan ama gelişmiş Avrupa ülkelerinde uygulanan taşınmaz mal değerlemesi ele alınmıştır. Önce“değer”teriminin tanımı yapılıp bunlarla ilgili görüşler, daha sonra taşınmaz mallarla ilgili kuramlar sunulmuştur. Değerleme yöntemleri ele alınmış, taşınmaz malların değerlemesi için araştırmada incelenen model alanda“karşılaştırma yöntemi”nin en uygun yöntem olduğu gerekçeleri ile anlatılmıştır. Yapışız taşınmaz malların değerlemesi için kullanılan“Puanlama Sistemi”ve bu sisteme ait puanlama tabloları ülkemiz şartlarına uyarlanarak yeni bir model oluşturulmuştur. Oluşturulan bu modele göre; Konya ili Meram ilçesi örnek çalışma alanımızda eksik fiyatlı bölgelerdeki parsellerin değerlemesi yapılmış ve bir fiyat haritası elde edilmiştir. Türk Lirasındaki enflasyonun etkisi göz önüne alınarak fiyat haritasının yabancı bir ülkenin para biriminde düzenlenmesi gerektiği yargısına varılmıştır. Tablo A.l'e göre enflasyon karşısında değerini koruyan para biriminin Amerikan Dolan olduğu anlaşılmış ve fiyat haritası dolara bağlı olarak tanımlanan“ÖDÖ”cinsinden düzenlenmiştir. Tezde ayrıca değerleme işlemine mesleğimiz açısından bakış değerlendirilerek ve yabancı ülkelerden de örnekler verilerek, değerleme işleminin Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliğinin uygulama alanına girdiği ve bu konuya mesleki sorumlulukla bir an önce sahip çıkılması gerekliliği gerekçeleri ile anlatılmıştır. Sonuç olarak, üniversitelerimizdeki Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği bölümlerinden yalnızca Yıldız Teknik Üniversitesinde okutulan taşınmaz mal değerleme konusunun diğer Üniversitelere de konulması gerektiği, Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü bünyesinde taşınmaz mal X111değerlemesi yapacak bir birimin kurulması zorunluluğu ve önce pilot illerden başlamak üzere bu birimin görevlerinin ne olması gerektiği anlatılarak araştırma tamamlanmıştır. XIV
Özet (Çeviri)
PROPERTY VALUE ESTIMATION IN URBAN AREAS SUMMARY This study is focussing on the property value estimation, which is not practised on a scientific basis in Turkey. However, it is an important aspect in Europe countries. First the term“value estimation”is defined, and then the theoretical aspect of the“property”is discussed. Based on these discussions and definitions, the methods for property value estimation are proposed. There are three methods for the estimation, namely,“the sale comparison method”,“the income capitalisation”and“the replacement cost method”. The most proper one is the first method. That is why is discussed. An implementation of this method, known as“Greading Method”is applied in our test area. Having modified the grade tables of this method, a new model is proposed. According to this model, the values of the selected parcels in our test area, located in the district Meram of the province Konya, are estimated. In the last chapter, the value estimation process is reviewed from the point of surveyors, who should mainly perform this task. Considerne the practise in the developed foreign countries, the Turkish surveyors should recognise that the property value estimation is their task. At the end, we recommend that some related lectures should be added into corriculum of the surveying departments of the universities, and the General Directorate of Cadastre and Land Registration should establish a special department. The structure and duties of this department is also introduced. XV