Biyolojik sanat ve fotoğrafik görüntü oluşturma yöntemleribağlamında anthotype
Anthotype in the context of biological art and photographic image creation methods
- Tez No: 1008014
- Danışmanlar: DOÇ. MURAT HAN ER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
Özet
Bu tez, çağdaş sanatta bilim ve doğa temelli üretim pratiklerini bio-art bağlamında ele alarak, alternatif fotoğraf tekniklerinden anthotype ve klorofil baskı yöntemlerinin kavramsal, estetik ve sürdürülebilirlik açısından taşıdığı potansiyeli incelemektedir. Çalışmanın amacı, sanat ile biyoloji arasındaki disiplinlerarası etkileşimi fotoğraf pratiği üzerinden değerlendirmek ve çevre dostu fotoğrafik üretim yöntemlerinin çağdaş sanattaki konumunu ortaya koymaktır. Araştırmada nitel yöntemler kullanılmış; literatür taraması, sanatçı incelemeleri ve uygulamalı çalışmalar yoluyla veri elde edilmiştir. Tezin kuramsal bölümünde sanatın ve fotoğrafın tarihsel gelişimi incelenmiş; fotoğrafın resim sanatıyla kurduğu ilişki, sanatsal kimliğinin oluşumu ve alternatif fotoğraf tekniklerinin tarihsel arka planı değerlendirilmiştir. Bu bağlamda bio-art, canlı organizmaları ve biyolojik süreçleri sanatsal üretimin merkezine alan, etik ve ekolojik sorgulamaları da içeren çağdaş bir sanat pratiği olarak ele alınmıştır. Çalışmada klorofil baskı ve anthotype teknikleri, bitkisel pigmentler ve biyolojik süreçler aracılığıyla görüntü üreten, kimyasal içermeyen ve sürdürülebilir fotoğrafik yöntemler olarak incelenmiştir. Anthotype tekniğinin ışığa duyarlılık, uzun pozlama süreleri ve öngörülemez sonuçlar gibi özellikleri, fotoğrafın kalıcılık, çoğaltılabilirlik ve kontrol kavramlarını sorgulayan deneysel bir üretim anlayışı sunduğu sonucunu ortaya koymuştur. İncelenen çağdaş sanatçı örnekleri, anthotype doğa, zaman, geçicilik, bellek ve çevresel duyarlılık temalarıyla güçlü ilişkiler kurabildiğini göstermektedir. Tezin uygulama bölümünde gerçekleştirilen özgün anthotype çalışmaları, kuramsal çerçevenin pratikte karşılık bulduğunu ve anthotype çevre dostu bir alternatif fotoğraf tekniği olarak sanatsal üretimde kullanılabilirliğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu çalışma, bio-art ve alternatif fotoğraf tekniklerinin çağdaş sanat ve fotoğraf pratiği içerisinde disiplinlerarası, ekolojik ve deneysel bir ifade alanı sunduğunu; sürdürülebilir üretim anlayışının sanatsal pratikler açısından önemli bir potansiyel taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines science- and nature-based production practices in contemporary art within the context of bio-art, focusing on the conceptual, aesthetic, and sustainability potential of alternative photographic techniques such as anthotype and chlorophyll printing. The aim of the study is to evaluate the interdisciplinary interaction between art and biology through photographic practice and to reveal the position of environmentally friendly photographic production methods within contemporary art. Qualitative research methods were employed, and data were obtained through a literature review, artist analyses, and practice-based studies. In the theoretical section of the thesis, the historical development of art and photography is examined; the relationship between photography and painting, the formation of photography's artistic identity, and the historical background of alternative photographic techniques are discussed as well. Within this framework, bio-art is addressed as a contemporary art practice that places living organisms and biological processes at the center of artistic production while also encompassing ethical and ecological inquiries. The study investigates chlorophyll printing and anthotype techniques as sustainable, chemical-free photographic methods that produce images through plant-based pigments and biological processes. The characteristics of the anthotype technique such as light sensitivity, long exposure times, and unpredictable results are found to offer an experimental mode of production that questions the concepts of permanence, reproducibility, and control in photography. The contemporary artist examples examined demonstrate that anthotype can establish strong connections with themes such as nature, time, ephemerality, memory, and environmental awareness. The original anthotype works produced in the practical section of the thesis show that the theoretical framework finds practical application and demonstrate the usability of anthotype as an environmentally friendly alternative photographic technique in artistic production. In conclusion, this study reveals that bio-art and alternative photographic techniques offer an interdisciplinary, ecological, and experimental field of expression within contemporary art and photographic practice, and that sustainable production approaches hold significant potential for artistic practices.