Akrilik bloklu ve bloksuz hızlı üst çene genişletme protokollerinde molar devrilmesinin posteroanterior röntgen filmler üzerinde karşılaştırılması
Comparison of molar tipping in rapid maxillary expansion protocols with and without acrylic block on posteroanterior x-ray films
  1. Tez No: 1008021
  2. Yazar: SİNEM DEDEOĞLU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEJAT ERVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortodontik tedavilerinin bir parçası olarak hızlı üst çene genişletme yapılmış olan bireylerden, rutin kontrol amacıyla alınmış olan posteroanterior röntgen filmleri kullanılarak, akrilik bloklu ve bloksuz apareylerde molar dişlerin devrilme miktarlarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza, yaşları 12 ile 15 yaş arası değişen, akrilik bloklu ve bloksuz hızlı üst çene genişletme protokolü uygulanmış bireyler dahil edilmiştir. Okan üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Mecidiyeköy Kampüsü Ortodonti Anabilim Dalı Arşivi'nde bulunan, genişletme öncesi ve sonrası alınmış olan posteroanterior röntgen filmler üzerinde molar diş devrilmesi karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.Yaptığımız çalışmada belirlediğimiz doğru, düzlem, noktalar yardımıyla her iki grupta tedavi öncesi ve sonrası 10'ar adet ölçüm posteroanterior filmler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bütün bireylerin servikal vertebra maturasyon aşaması tayini arşivde bulunan sefalometrik röntgen filmler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Genişletme öncesi ve sonrası karşılaştırma yapılan 10 ölçümden 9'u istatistiksel olarak anlamlıyken, 1 ölçümde anlamlı değişim bulunmamıştır. Çalışmamız, yaşları 12 ile 15 arasında değişmekte olan, 15'i (%50) erkek ve 15'i' (%50) kadın olmak üzere toplam 30 birey ile yapılmıştır. Bu bireylerin yaş ortalaması 13.29±0.88 dir. Bloklu hızlı üst çene genişletme yapılan bireylerde üst sağ ve sol molar dişlerin uzun aksları arasındaki açıyı ifade eden UR6UL6˚ değeri ortalama 6,4˚artarken, bloksuz hızlı üst çene genişletme yapılmış bireylerde 9,47˚ artmıştır. Çalışmamızda, efektif maksiller genişlik (J-J), ortalama 4,4 mm artarken, UR6UL6˚ değeri 8,2˚ artmıştır. Çalışmamızda J-J değeri, bloklu grupta genişletme sonrası 3.7 mm artarken, bloksuz grupta ortalama 5.1 mm artmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the amount of tipping of molar teeth in appliances with and without acrylic blocks, using posteroanterior X-ray films taken for routine control from individuals who underwent rapid maxillary expansion as part of their orthodontic treatment. Patients, between 12 and 15 years who underwent maxillary expansion protocol with and without acrylic blocks are included in our study. The molar tooth tipping in these patients was evaluated on posteroanterior films taken before and after expansion. The posteroanterior were provided from the archives of Okan University Faculty of Dentistry Orthodontics Department in Mecidiyeköy campus. In our study, 10 measurements were performed on posteroanterior radiographs in both groups before and after treatment with the help of the lines, planes and points we determined. In addition, cervical vertebra maturation stage was determined on cephalometric radiographs in both groups. While 9 of the 10 measurements that were compared before and after were statistically significant, no significant change was found in 1 measurement. Our study was conducted with a total of 30 cases, 15 (%50) male and 15 (%50) female, whose ages ranged between 12 and 15. The average age is 13.29±0.88. In individuals who underwent blocked rapid maxillary expansion, the UR6UL6 value (axial angle between left and right molars), increased by an average of 6,4˚, while it increased by 9,47˚ in individuals who underwent non blocked rapid maxillary expansion. In our study, an average of 8.2 ˚ increase in UR6UL6˚was achieved for an average of 4.4 mm effective maxillary width (J-J) increase. In our study, the average increase in effective maxillary width (J-J) measurements after expansion was 3.7 mm in the block group, while it was 5.1 mm in the non-block group.