Toraks travması nedeniyle yoğun bakım takibi yapılan hastalarda pulmoner rehabilitasyonun solunum fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of pulmonary rehabilitation on pulmonary functions in intensive care unit patients with thoracic trauma
- Tez No: 1008042
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE KOŞUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Toraks travması, solunum mekaniğini bozarak atelektazi ve hipoksemiye yol açabilen önemli bir klinik tablodur. Bu çalışmada, toraks travmalı yoğun bakım hastalarında volumetrik spirometre ve EzPAP uygulamalarının solunum fonksiyonları, arter kan gazları ve hasta konforu üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Bu prospektif gözlemsel çalışma, toraks travması nedeniyle yoğun bakımda izlenen 50 hastada gerçekleştirildi. Olgular, klinik rutin doğrultusunda solunum fizyoterapi yöntemine göre volumetrik spirometre veya EzPAP uygulanan hastalar olarak takip edildi. Hastaların 1. ve 3. günlerde arter kan gazları, solunum fonksiyon testleri, ağrı ve konfor skorları ile pulmoner komplikasyonlar değerlendirildi. Volumetrik spirometre (n=25) ve EzPAP (n=25) grupları arasında demografik ve klinik özellikler açısından anlamlı fark saptanmadı. Her iki grupta PaO₂ değerleri anlamlı şekilde artarken, PaCO₂ ve pH değerlerinde değişiklik izlenmedi. Volumetrik spirometre grubunda FEV₁, FVC ve PEF; EzPAP grubunda ise FEV₁, FVC, PEF ve FEV₁/FVC oranı anlamlı düzeyde arttı. Gruplar arasında solunum fonksiyonları ve arter kan gazları açısından anlamlı fark bulunmadı. EzPAP grubunda konfor skorları anlamlı olarak daha iyi bulundu. Her iki yöntemin de toraks travmalı hastalarda solunum fonksiyonlarını ve oksijenasyonu iyileştirdiği gösterilmiştir. EzPAP'ın pozitif basınç etkisi ve daha düşük hasta eforu gerektirmesi, hasta konforundaki üstünlüğü açıklamaktadır. Toraks travmalı yoğun bakım hastalarında volumetrik spirometre ve EzPAP uygulamaları etkili ve güvenlidir. EzPAP, benzer fizyolojik kazanımlara ek olarak daha iyi hasta konforu sağlaması nedeniyle tercih edilebilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Thoracic trauma is a significant clinical condition that may impair respiratory mechanics, leading to atelectasis and hypoxemia. The aim of this study was to compare the effects of volumetric spirometry and EzPAP applications on respiratory function, arterial blood gas parameters, and patient comfort in intensive care unit patients with thoracic trauma. This prospective observational study was conducted in 50 patients admitted to the intensive care unit due to thoracic trauma. Patients were followed according to the respiratory physiotherapy method applied in routine clinical practice, either volumetric spirometry or EzPAP. Arterial blood gas parameters, respiratory function tests, pain and comfort scores, and pulmonary complications were evaluated on days 1 and 3. No significant differences were observed between the volumetric spirometry (n=25) and EzPAP (n=25) groups in terms of demographic and clinical characteristics. In both groups, PaO₂ levels increased significantly, whereas no significant changes were detected in PaCO₂ or pH values. In the volumetric spirometry group, FEV₁, FVC, and PEF improved significantly; in the EzPAP group, FEV₁, FVC, PEF, and the FEV₁/FVC ratio showed significant improvement. No significant intergroup differences were found regarding pulmonary function tests or arterial blood gas parameters. Comfort scores were significantly higher in the EzPAP group. Both methods were shown to improve respiratory function and oxygenation in patients with thoracic trauma. The positive pressure effect of EzPAP and its lower requirement for patient effort may explain its superiority in terms of patient comfort. Volumetric spirometry and EzPAP are effective and safe pulmonary rehabilitation methods in intensive care patients with thoracic trauma. EzPAP appears to be a preferable option due to its superior patient comfort in addition to providing comparable physiological benefits.