An evaluation of the 12th grade English language curriculum and coursebook in Türki̇ye in the scope of Maslow's hierarchy of needs
Türkiye'deki 12. sınıf İngilizce dili öğretim programı ve ders kitabının Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi kapsamında değerlendirilmesi
- Tez No: 1008041
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanan 12. sınıf İngilizce dil öğretim müfredatını (MEB, 2018) ve devlet tarafından belirlenen ders kitabı olan Notifier English 12'yi (Çimen ve diğ., 2024) Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda Maslow'un beş temel ihtiyaç düzeyini — fizyolojik ihtiyaçlar, güvenlik ihtiyaçları, ait olma ve sevgi, saygınlık ve öz-gerçekleştirme — dil ihtiyaçlarıyla ilişkilendiren özgün bir analitik çerçeve geliştirilmiştir. Bu çerçeve aracılığıyla dört dil becerisi kapsamında 77 müfredat kazanımı ve ders kitabından 77 temel etkinlik 0-2 ölçeğinde puanlanmıştır. Bulgular, müfredatın en çok öz-gerçekleştirme ihtiyacını (%30,1), ardından saygınlık (%22,3) ve ait olma ile sevgi ihtiyaçlarını (%19,4) ele aldığını ortaya koymuştur. Sonuçlar, müfredatın ve ders kitabının üst düzey ihtiyaçlara yöneldiğini, temel düzey ihtiyaçların ise yeterince ele alınmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the 12th grade English language curriculum issued by the Turkish Ministry of National Education (MoNE, 2018) and the state-approved coursebook, Notifier English 12 (Çimen et al., 2024), through the lens of Maslow's Hierarchy of Needs. A novel analytical framework was developed connecting Maslow's five need levels — Physiological Needs, Safety Needs, Love and Belongingness, Esteem Needs, and Self-Actualization — to corresponding language needs. Using this framework, 77 curriculum objectives and 77 key activities were scored across four language skills (listening, reading, speaking, and writing) on a 0–2 scale. Findings revealed that the curriculum most frequently addressed Self-Actualization (30.1%), followed by Esteem Needs (22.3%) and Love and Belongingness (19.4%). Results indicate that both the curriculum and coursebook tend toward higher-order needs while lower-level needs remain insufficiently addressed. Recommendations are offered for curriculum designers and language teachers.