Ortaokul öğrencilerinin demografik özellikleri ile müzikten etkilenme durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between secondary school students' demographic characteristics and their states of being influenced by music
  1. Tez No: 1008065
  2. Yazar: SERDAR YEGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AÇILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel amacı ortaokul öğrencilerinin müzikle etkileşimlerinin demografik değişkenler göz önünde bulundurularak nasıl farklılık gösterdiğini anlamaktır. Araştırmaya katılan öğrencilerin demografik özelliklerine göre müzikten etkilenim durumlarını betimlemek ve bu demografik değişkenlerle müzikten etkilenim düzeyi arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmadaki nicel veriler öğrencilerin demografik bilgilerine ilişkin sorular yer alan anket ile birlikte geliştirilen müzikten etkilenim ölçeği kullanarak toplanmıştır. Araştırmaya 5,6,7 ve 8. sınıfta öğrenim gören toplam 513 öğrenci katılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı ile nonparametrik testlerden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre cinsiyet, yaş ve babanın eğitim durumu ile öğrencilerin müzikten etkilenim düzeyleri arasında anlamlı farlılık bulunmuştur. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek düzeyde müzikten etkilendikleri, küçük yaş gruplarının müzikten daha yoğun biçimde etkilendiği ve babanın eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin müzikten etkilenim düzeylerinin de yükseldiği tespit edilmiştir. Buna karşılık annenin eğitim düzeyi, hane gelir düzeyi, kardeş sayısı ile anne ve babanın hayatta olup olmama durumları ile öğrencilerin müzikten etkilenim düzeyleri arasında farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to determine how middle school students' interactions with music differ in relation to demographic variables. In accordance with this aim, a descriptive-correlational survey model was employed to describe students' levels of being influenced by music based on their demographic characteristics and to examine the relationships between these variables and their levels of musical influence. Quantitative data were collected through a questionnaire including items on students' demographic information, together with a Music Influence Scale developed for the study, and the sample consisted of a total of 513 students enrolled in the 5th, 6th, 7th, and 8th grades. In the analysis of the data, non-parametric tests, namely the Mann Whitney U test and the Kruskal–Wallis H test, were conducted using the SPSS package program. The findings indicated that there were significant differences between students' levels of being influenced by music and variables such as gender, age, and father's level of education, revealing that female students were influenced by music at higher levels compared to male students, younger students were more intensely influenced by music, and as the father's level of education increased, students' levels of musical influence also increased; however, no significant relationship was found between students' levels of musical influence and variables such as mother's level of education, household income, number of siblings, and whether the parents were alive.