Nogay Türklerinin tarihi ve kültürel değişimlerine sosyolojik bir bakış: Ankara/Şereflikoçhisar Akin Köyü örneği
A sociological perspective on the historical and cultural transformations of the Nogay Turks: The case of Akin village, Şereflikoçhisar, Ankara
  1. Tez No: 1008064
  2. Yazar: RUMEYSA PEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ÖZENSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de yaşayan Nogay Türklerinin bir Nogay köyü bağlamında monografik bir yaklaşımla ele alarak, etnik kimlik, toplumsal yapı, kültürel süreklilik ve kuşaklar arası farklılık süreçlerini incelemektedir. Çalışmanın odağında, Nogay Türklerinin yaşadığı köy olan Akin köyünün tarihsel arka planı ile günümüzdeki sosyal pratikleri arasındaki ilişki yer almaktadır. Tarihsel göçler sonucunda Anadolu'ya yerleşen Nogay Türkleri, kırsal yaşam biçimi, akrabalık ilişkileri ve dayanışma ağları üzerinden süreç bağlamında gözlenen değişimler incelenmiştir. Nitel bir çalışma yürütülmüştür. Çalışma Nogay Türklerinin yaşadığı Akin Köyü örneğinde gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda köyde yaşayan 54 haneden 27'siyle görüşme ve katılımlı gözlem yoluyla Nogay toplumunun gündelik yaşamı, kimlik algıları, dil kullanımı, aile yapıları, gelenek göreneklerindeki değişim ve kültürel pratikleri incelenmiştir. Elde edilen veriler, literatür taramasıyla birlikte değerlendirilerek monografik bir çözümleme ortaya konulmuştur. Çalışmada, Nogay kimliğinin ağırlıklı olarak aile ve akrabalık ilişkileri aracılığıyla genç kuşaklar aracılığıyla üretildiği görülmüştür. Nogay Türkçesi, etnik aidiyetin önemli bir göstergesi olmakla birlikte, kuşaklar arasında aktarımının zayıfladığı tespit edilmiştir. Eğitim, kentleşme ve teknolojinin baskınlığı bu süreci hızlandıran temel faktörlerdir. Buna karşılık geleneksel bazı ritüeller, sözlü anlatılar kültürel belleğin korunmasında işlevini yerine getirememiştir. Sonuç olarak bu tez, Nogay Türklerini belirli bir yerleşim birimi üzerinden ayrıntılı biçimde ele alarak, kırsal bir etnik topluluğun toplumsal değişim karşısındaki konumunu monografik bir bakış açısıyla ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Nogay Turks living in Türkiye through a monographic approach within the context of a Nogay village, focusing on processes of ethnic identity, social structure, cultural continuity, and intergenerational differences. The study centers on the relationship between the historical background of Akin Village, inhabited by Nogay Turks, and contemporary social practices. Following historical migration processes that led to their settlement in Anatolia, transformations observed within the Nogay community are analyzed in relation to rural lifestyles, kinship relations, and networks of social solidarity. The research is conducted as a qualitative study and is based on fieldwork carried out in Akin Village, where Nogay Turks reside. Within this framework, interviews and participant observation were conducted with 27 out of 54 households in the village. Through these methods, the everyday life of the Nogay community, perceptions of identity, language use, family structures, changes in traditions and customs, and cultural practices were examined. The collected data were evaluated alongside a comprehensive literature review, resulting in a monographic analysis. The findings indicate that Nogay identity is predominantly reproduced through family and kinship relations, particularly via younger generations. Although the Nogay language remains an important marker of ethnic belonging, its intergenerational transmission has weakened. Factors such as formal education, urbanization, and the increasing dominance of technology have accelerated this process. Conversely, certain traditional rituals and oral narratives have become less effective in sustaining cultural memory. In conclusion, this thesis provides a detailed examination of the Nogay Turks through the case of a specific settlement, offering a monographic perspective on the position of a rural ethnic community in the face of ongoing social change.