Explaining Japan's Decreased Contributions to United Nations Peacekeeping Operations: Under the Abe Administration 2013-2018
Japonya'nın Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Operasyonlarına Azalan Katkılarının Açıklanması: 2013-2018 Abe Yönetimi Altında
  1. Tez No: 1008092
  2. Yazar: ERSU BATUHAN ERGELDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SHINZO HAYASE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Waseda Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Egemen bir devlet olarak Japonya, özellikle Körfez Savaşı'ndaki katkı eksikliğine yönelik eleştirilerden sonra, sadece ulusal güvenliği sağlamak için değil, aynı zamanda dünya barışına katkıda bulunmak için de sorumluluk üstlenmiştir. Soğuk Savaş sona erdikten sonra, büyük bir katkı sağlayıcı olan Japonya, hem Barışı Koruma Operasyonları bütçesini finanse ederek hem de profesyoneller ve askeri personel sağlayarak Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Operasyonlarında yer almıştır. Bu tez, 2012 yılının sonlarında Shinzo Abe Japonya Başbakanı olduğunda, Japonya'nın Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Operasyonlarına yönelik politikasındaki değişiklikleri araştırmaktadır. Ayrıca bu çalışma, Abe'nin“Barışa Proaktif Katkı”söylemi ile Japonya'nın Barışı Koruma Operasyonlarına sağladığı katkı arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Araştırma sorusunu yanıtlamak amacıyla Çin'in yükselişi ve Kuzey Kore'nin nükleer füze denemeleri bu araştırma için değişkenler olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, bazı istatistiksel verilerin kullanılmasının yanı sıra nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Japonya'nın güvenlik politikası üzerindeki yeni söylemi analiz etmek ve araştırma sorusunu yanıtlamak için bu tez, birincil kaynak olarak resmi belgeleri, beyanları ve yetkililerin konuşmalarını kullanmakta; ayrıca ikincil kaynak olarak diğer akademisyenlerin makalelerine ve gazetelerdeki yazılara başvurmaktadır. Sonuç olarak, yapılan analizler sonucu, Japonya'nın Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Operasyonlarına katkısı; sadece Japon ekonomisini canlandırma ve ulusal güvenliği koruma çabaları nedeniyle değil, aynı zamanda Japonya Anayasası'ndan kaynaklanan Japon Öz Savunma Kuvvetleri'nin (JSDF) denizaşırı ülkelere gönderilmesine ilişkin sınırlamalar nedeniyle de hem finansal destek hem de insan kaynağı sağlama açısından azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Japan as a sovereign state has taken responsibility not only for securing national security but also contributing to world peace, particularly after the criticism of its lack of contribution in the Gulf War. After the Cold War ended, Japan – a great contributor – has taken part in the United Nations Peacekeeping Operations by funding the Peacekeeping Operations' budget and by providing professionals and military personnel. This dissertation explores the changes in Japan's policy towards UN Peacekeeping Operations when Shinzo Abe became Prime Minister of Japan in late 2012. Moreover, this study analyses the correlation between Abe's 'Proactive Contribution to Peace' and Japan's contribution to Peacekeeping Operations. The rise of China and North Korean nuclear missile tests are considered as variables in order to address the research question. The qualitative research method is applied in this thesis as well as using some statistical data. To analyse the new discourse on Japan's Security Policy and to address the research question, this thesis uses official documents, statements and officials' speeches as primary sources and also refers to other scholars' articles and the articles in the newspapers as secondary sources. In conclusion, Japan's contribution to UN peacekeeping operations has declined in terms of both financial support and providing human resources not only because of dealing with reviving the Japanese economy and preserving national security but also the limitations on dispatching JSDF overseas arising from the Constitution of Japan.