Spora özgü başarı motivasyonu ile sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between sport-specific achievement motivation and social problem-solving skills
  1. Tez No: 1008136
  2. Yazar: HALİS SÜLEYMAN DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGUT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporcuların spora özgü başarı motivasyonu düzeyleri ile sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kapsamında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini, farklı branşlarda aktif olarak spor yapan toplam n = 245 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği ve Sosyal Problem Çözme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulgularına göre sporcuların spora özgü başarı motivasyonu toplam puan ortalaması 3,87 ± 0,62, sosyal problem çözme becerileri toplam puan ortalaması ise 3,74 ± 0,58 olarak bulunmuştur. Yapılan korelasyon analizi sonucunda, spora özgü başarı motivasyonu ile sosyal problem çözme becerileri arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (r = 0,46; p < 0,001). Alt boyutlar incelendiğinde, başarıya yaklaşma motivasyonu ile problem çözmede olumlu yönelim arasında anlamlı bir ilişki olduğu (r = 0,49; p < 0,001), başarısızlıktan kaçınma motivasyonu ile etkisiz problem çözme arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunduğu (r = 0,31; p < 0,01) saptanmıştır. Ayrıca erkek sporcuların başarı motivasyonu puanlarının kadın sporculara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu (t = 2,14; p < 0,05), sosyal problem çözme becerilerinde ise cinsiyete göre anlamlı bir fark bulunmadığı belirlenmiştir (p > 0,05). Sonuç olarak, sporcuların spora özgü başarı motivasyonu düzeyleri arttıkça sosyal problem çözme becerilerinin de geliştiği görülmektedir. Bu bulgular, motivasyonel süreçlerin sporcuların sosyal ortamlarda karşılaştıkları problemlere daha yapıcı ve çözüm odaklı yaklaşmalarını desteklediğini göstermektedir. Araştırmadan elde edilen sonuçların, antrenörler ve spor psikolojisi alanında çalışan uzmanlar için sporcuların psikolojik ve sosyal gelişimlerini destekleyici uygulamaların planlanmasında yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between athletes' sport-specific achievement motivation levels and their social problem-solving skills. The study was conducted within the scope of a correlational survey model. The sample of the study consisted of a total of n = 245 athletes actively participating in different sports. The Personal Information Form, the Sport-Specific Achievement Motivation Scale, and the Social Problem-Solving Skills Scale were used as data collection tools in the study. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were applied in the analysis of the data. The significance level was set at p < 0.05. According to the research findings, the mean total score for athletes' sport-specific achievement motivation was 3.87 ± 0.62, while the mean total score for social problem-solving skills was 3.74 ± 0.58. The correlation analysis revealed a positive and moderately significant relationship between sport-specific achievement motivation and social problem-solving skills (r = 0.46; p < 0.001). When the sub-dimensions were examined, a significant relationship was found between approach motivation for success and positive orientation in problem solving (r = 0.49; p < 0.001), while a positive and significant relationship was found between avoidance motivation for failure and ineffective problem solving (r = 0.31; p < 0.01). Furthermore, it was determined that male athletes' success motivation scores were significantly higher than those of female athletes (t = 2.14; p < 0.05), while no significant difference was found in social problem-solving skills based on gender (p > 0.05). In conclusion, it was observed that as athletes' sport-specific success motivation levels increased, their social problem-solving skills also developed. These findings indicate that motivational processes support athletes in approaching problems encountered in social environments in a more constructive and solution-oriented manner. It is thought that the results obtained from the research will guide coaches and experts working in the field of sports psychology in planning applications that support the psychological and social development of athletes.