Fransa Bibliotheque Nationale Supplement Turc 1624 numarada kayıtlı Güfte Mecmuası (giriş-inceleme-metin)
Güfte Mecmuasi, registered in France Bibliotheque Nationale Supplement Turc number 1624 (introduction-review-text)
  1. Tez No: 1008164
  2. Yazar: GAMZE COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Güfte mecmuaları, klasik Türk musikisi repertuvarında bestelenmiş veya bestelenmesi amaçlanan eserlerin sözlerini bir araya getiren yazma kaynaklardır. Bu mecmualar şiir ile musiki arasındaki ilişkiyi göstermeleri bakımından önemli olup dönemin estetik anlayışı, edebî zevki ve musikisi hakkında değerli bilgiler sunar. İçerdikleri güfteler aracılığıyla farklı şairlerin eserlerini bir arada barındıran bu mecmualar, aynı zamanda musiki makamlarının şiirle kurduğu ilişkiyi izlemeye de imkân tanır. Bu yönüyle güfte mecmuaları, yalnızca musiki tarihi açısından değil edebiyat ve kültür tarihi bakımından da temel başvuru kaynaklarındandır. Bu çalışmanın konusu Fransa Biblootheque Nationale Supplement Turc 1624 numarada kayıtlı güfte mecmuasıdır. Mecmuanın müstensihi belli değildir. 67 varaktan oluşan mecmuada farklı nazım şekilleriyle yazılmış 199 şiir bulunmaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır: Giriş, inceleme ve metin. Giriş bölümünde mecmualar hakkında bilgi verilmiştir. Mecmuanın tanımı yapılıp mecmuaların şekil ve içerik özellikleri, güfte mecmuaları ve güfte mecmualarının önemi hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca güfte mecmuası üzerine yapılan çalışmalardan da bahsedilmiştir. İkinci bölüm olan inceleme kısmında ise önce mecmuanın nüsha tavsifi yapılmıştır. Mecmuada yer alan nazım şekillerinin, kullanılan vezinlerin, şiir ve şair dizini, mecmuadaki şiirlerin ve ait oldukları musiki makamlarının tablolar hâlinde incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde“Metin”başlığı altında metnin transkripsiyonu yapılmıştır. Çalışmada elde ettiğimiz verilerin, hem Türk edebiyatı hem de Türk musikisi alanındaki araştırmacılara bir katkı sunması temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lyric journals (güfte mecmuaları) are manuscript sources that compile the lyrics of compositions in the repertoire of Classical Turkish music, as well as texts intended to be composed. These journals are significant in demonstrating the relationship between poetry and music, and they provide valuable insights into the aesthetic understanding, literary taste, and musical culture of their period. By bringing together the works of different poets through the lyrics they contain, these journals also enable the analysis of the relationship between musical modes (makams) and poetry. In this respect, lyric journals serve as fundamental reference sources not only for the history of music but also for literary and cultural history. The subject of this study is the lyric journal known as the registered under the number Supplement Turc 1624 in the Bibliothèque Nationale de France. The scribe of the manuscript is unknown. The journal consists of 67 folios and contains 199 poems written in various poetic forms. This study is composed of three main sections: Introduction, Analysis, and Text. In the Introduction section, general information about journals (mecmuas) is provided. The definition of the manuscript is presented, along with details on the formal and contextual characteristics of such compilations, lyric journals, and their significance. Additionally, previous studies on lyric journals are discussed. The second section, Analysis, begins with a detailed description of the manuscript. It then examines the poetic forms, metrical patterns, and includes an index of poems and poets. Furthermore, the poems and their corresponding musical modes are analyzed and presented in tabular form. In the third section, titled“Text,”the transcription of the manuscript is provided. It is hoped that the findings of this study will contribute to researchers in both Turkish literature and Turkish music.