İnsan amniyon zarının in vivo vaskülarizasyon ve flep cerrahisinde kullanım potansiyelinin ksenograft modelinde incelenmesi
Investigation of the potential use of humanamniotic membrane in in vivo vascularization andflap surgery in a xenograft model
- Tez No: 1008165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada canlı insan amniyotik membranının, arteriovenöz (AV) döngü (loop) temelli prefabrike flep modelinde vasküler invazyon gösterip göstermediği, yapısal bütünlüğünü koruyup korumadığı ve biyolojik taşıyıcı olarak kullanılma potansiyeli araştırıldı. Yöntem: Çalışma ksenograft deneysel hayvan modeli olarak planlandı. Toplam 72 dişi Wistar albino sıçana AV- döngü cerrahisi uygulandı. Protokolü tamamlayan 36 hayvan nihai analize alındı. Denekler 14. ve 28. gün kontrol (AV-döngü + fibrin matriks) ve amniyon (AV-döngü + fibrin matriks + canlı insan amniyon zarı) gruplarına ayrıldı. Örnekler histolojik ve histomorfometrik inceleme, PCNA ve VEGF immünohistokimyası, VEGF ve bFGF için ELISA ile mikro-BT yöntemleriyle değerlendirildi. Bulgular: Canlı insan amniyonu hem 14. hem 28. günde yapısal bütünlüğünü büyük ölçüde korudu ve aksiyel damar ekseni çevresinde vasküler invazyon gösterdi. Histomorfometrik analizlerde damar sayısı, toplam damar alanı, toplam damar alanı/ilgi alanı oranı ve doku alanı ile ilişkili bazı ölçümlerde gruplar arasında anlamlı fark saptandı. Morfolojik olarak düzenli damar alt analizinde 28. günde amniyon grubunda damar çapı daha genişti. VEGF düzeyleri en düşük amniyonsuz 14. gün grubunda bulundu; amniyonsuz 28. gün ve amniyon uygulanan gruplarda anlamlı artış izlendi. bFGF düzeylerinde anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Bulgular, canlı insan amniyon zarının AV- döngü temelli prefabrikasyon ortamında vaskülarize olabilen ve yapısal bütünlüğünü koruyan bir biyolojik taşıyıcı olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir. Ancak uzun dönem olgunlaşma, fonksiyonel perfüzyon ve translasyonel uygulanabilirlik için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study investigated whether viable human amniotic membrane can undergo vascular invasion, preserve structural integrity, and serve as a biological carrier in an arteriovenous (AV) loop–based prefabricated flap model. Methods: The study was designed as an experimental xenograft model. AV-loop surgery was performed in 72 Wistar albino rats, and 36 animals that completed the protocol were included in the analyses. Animals were allocated to day-14 and day-28 control groups (AV-loop + fibrin matrix) and amnion groups (AV-loop + fibrin matrix + viable human amniotic membrane). Specimens were evaluated by histology and histomorphometry, PCNA and VEGF immunohistochemistry, ELISA for VEGF and bFGF, and micro-CT. Results: Viable human amnion largely preserved its structural integrity at both 14 and 28 days and showed vascular invasion around the axial vascular axis. Histomorphometric analyses demonstrated significant intergroup differences in vessel count, total vessel area, total vessel area/ROI ratio, and several tissue-related parameters. In the subgroup analysis of morphologically regular vessels, vessel diameter was greater in the amnion group at day 28. VEGF levels were lowest in the day-14 non-amnion group and were significantly higher in the day-28 non-amnion group and in both amnion-treated groups. No significant difference was observed in bFGF levels. Conclusion: These findings suggest that viable human amniotic membrane may function as a vascularizable biological carrier in an AV-loop–based prefabrication environment while preserving structural integrity. Further studies are required to clarify long-term maturation, functional perfusion, and translational applicability.