From personal to political: An affective approach to ethics in Debbie Tucker Green's selected plays
Kişiselden politiğe: Debbie Tucker Green'in seçili oyunlarında etiğe duygulanımsal bir yaklaşım
  1. Tez No: 1008176
  2. Yazar: SENA BALTAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL İZMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, debbie tucker green'in born bad (2003), random (2008) ve truth and reconciliation (2011) adlı oyunlarında, sisteme karşı gelen karakterlerin duygulanımsal tepkilerini ve bu direniş aracılığıyla her bir karakterin benliklerini nasıl inşa ettiklerini incelemektedir. Seçili oyunlara duygulanım ve etik kuramları merceğinden bakan bu çalışma kırılgan öznelerin cinsel, ırksal ve toplumsal adaletsizlikler karşısında sergiledikleri inatçı direnç biçimlerini araştırmaktadır. Tezin kuramsal çerçevesini Sara Ahmed'in“duygulanımsal ekonomiler”(“affective economies”) ve“boyun eğmezlik”(willfulness) kavramlarıyla birlikte Judith Butler'ın“kırılganlık”(“precariousness) konsepti oluşturmaktadır. Ek olarak, Akwugo Emejulu'nun ”firarilik“ (”fugitivity“) kavramı kullanılarak bu karakterlerin sistemden kaçış biçimlerinin aynı zamanda kendi varoluş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası olduğu ileri sürülmektedir. Bu bağlamda tez, haksızlığa maruz kalan kurban rolündeki karakterlerin gerek sözel gerekse bilinçli (aktif) sessizlikler yoluyla gösterdikleri bireysel tepkilerin, faillerinin etik duyarsızlıklarına karşı gösterdikleri politik bir başkaldırı olduğunu savunur. Bu direniş, bir ”firarilik" hali olarak, ucu açık, değişken ve ikircikli bir oluş süreciyle somutlaşır. Aynı zamanda, çalışma seçili oyunlarda boyun eğmeyen ve firari direniş şekillerinin izini sürmektedir. Bu direniş kapsamında, born bad oyunundaki işlevsiz aile dinamiklerinin güvencesizliği, random oyunundaki toplumsal güç ilişkilerinin çok sesli müzakeresi ve nihayetinde truth and reconciliation oyunundaki küresel uzlaşma çerçevelerinin eleştirisi ele alınmaktadır. Ek olarak tez, tucker green'in cinsel istismar, sokak şiddeti ve ırkçılık gibi temaları işlerken kullandığı aktif sessizlikler, parçalanmış cümle yapıları ve kronolojik olmayan zaman dizimi gibi biçimsel tercihler yoluyla bu direnişi nasıl desteklediğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, tucker green tiyatrosunun karakterlerin inatçı varoluş süreçlerine ve duygulanımsal deneyimlerine öncelik vererek yerel-küresel meseleleri özgün bir dille temsil ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to explore the ways of affective resistance and the emergence of willful and fugitive subjectivities in debbie tucker green's born bad (2003), random (2008), and truth and reconciliation (2011). Adopting the lens of affect and ethics theories, the study examines how precarious subjects resist ethical failures, such as sexual, racial, and social injustice, in affective and willful ways. The theoretical framework primarily draws upon Sara Ahmed's concepts of“affective economies”and willfulness, Judith Butler's notion of precariousness, and also Akwugo Emejulu's idea of fugitive feminism. In this sense, the dissertation argues that victims' personal emotional/affective reactions are potent forms of political and willful resistance to the ethical failures of perpetrators, either through their vocality or active silences. This resistance is manifested as an ambivalent process of becoming: fugitivity. The dissertation traces the evolution of willful and fugitive resistance across expanding socio-political scales: beginning with the intimate precarity of dysfunctional family dynamics in born bad, moving to the polyvocal navigation of social power relations in random, and culminating in a critique of global reconciliatory frameworks through willful Black female subjectivities in truth and reconciliation. Moreover, it is also discussed that debbie tucker green makes use of formal qualities such as use of active silences, fragmented sentences, and non-linear temporality to mirror the themes of sexual abuse, street violence, racism, social injustice, and human rights violations. Thus, the dissertation demonstrates that debbie tucker green represents topical and glocal issues in her theatre by prioritising the affective experiences of precarious characters in their willful journey of becoming and resistance.