Yûnus bin Halîl'in Risâle-yi Mi'yârü'l-Esrâr ve'l-Ahyâr adlı tasavvufî risâlesi (metin- inceleme)
Yûnus bin Halîl's sufi epistle: Risâle-i Miʿyârü'l-Esrâr ve'l-Ahyâr (text-analysis)
- Tez No: 1008177
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 15. yüzyılda yaşamış mutasavvıf Yûnus Bin Halîl'in Candaroğlu İsmail Bey'e ithaf ettiği ait Risâle-yi Mi'yârü'l-Esrâr ve'l-Ahyâr adlı eserini konu edinmektedir. Dönemin sosyal ve kültür dünyasında sûfilere gelen eleştirileri cevaplamayı, tasavvuf yolunda gördükleri terbiye sonucunda mürşid konumuna gelen şeyhlerin meşruiyetini ve kıymetlerini ortaya koymayı amaçlayan bu eser ele aldığı derin tasavvufî meseleler yanında dönemin ilmî, dinî-tasavvufî, entelektüel hayatına dair bilgiler vermesi açısından oldukça değerli bir kaynaktır. Çalışmanın temel amacı, söz konusu risâlenin transkripsiyonlu metnini ve muhteva özetini hazırlayarak ilmî neşrini yapmak ve içerdiği düşünsel yapıyı çözümlemektir. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde müellifin hayatı ve bildiğimiz tek eseri olan Risâle-yi Mi'yârü'l-Esrâr ve'l-Ahyâr hakkında bilgi verilmiş, ayrıca çalışmaya konu olan eserin tespit edilen nüshalarına dair değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Risâle-yi Mi'yârü'l-Esrâr ve'l-Ahyâr'ın dili ve muhtevası yönünden kapsamlı bir incelemesi gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, eserin dil ve imlâ özellikleri ele alınmış, eserde yer alan konulara göre başlıklandırma yapılarak muhtevanın geniş özeti verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise eserin tespit edilen dört nüshası esas alınarak metin neşri gerçekleştirilmiş ve transkripsiyonlu metin sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Risâle-yi Miʿyârü'l-Esrâr ve'l-Ahyâr, an epistle written by the 15th-century sufi Yûnus b. Halîl and dedicated to İsmail Bey of the Candaroğlu dynasty. The work seeks to respond to the criticisms directed at sufis in the social and cultural context of the period, while also aiming to affirm the legitimacy and spiritual authority of the shaykhs who, through their sufi training, attained the rank of spiritual guides (murshid). Beyond its engagement with profound mystical issues, the epistle constitutes a valuable source for understanding the intellectual, religious, and sufi life of its time. The primary objective of this study is to produce a critical edition of the work by preparing a transcription of the text along with a summary of its contents, and to analyze the intellectual framework it presents. In this regard, the first chapter provides information about the author's life and his only known work, Risâle-yi Miʿyârü'lEsrâr ve'l-Ahyâr, together with an assessment of the extant manuscript copies of the text. The second chapter undertakes a detailed examination of the work in terms of its language and content. Here, the linguistic and orthographic features of the work are discussed, and a comprehensive summary of its contents is provided under thematic headings. The third chapter presents the critical edition of the text, based on the four identified manuscripts, together with its full transcription.