Tıbbi aromatik bitkilerden karabiber (Piper nigrum) ve zerdeçal (Curcuma longa) içindeki kimyasal bileşenlerin kullanım alanları
Usage areas of the chemical components in the medicinal aromatic plants black pepper (Piper nigrum) and turmeric (Curcuma longa)
  1. Tez No: 860858
  2. Yazar: YUNUS UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAYAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tıbbi ve aromatik bitkilerden olan karabiber çeşitleri ve zerdeçal clavenger ekstraksiyon cihazı ile uçucu yağlar elde edildi. Çözgen olarak saf su kullanıldı. Her bir numune için ayrı ayrı GC-MS kütüphane taraması yapıldı. Numunelerin katı hali, organik maddelerin yapısı hakkında bilgi edinmek için FTIR ile analizlendi. FTIR ve GC-MS taraması sonucunda elde edilen bileşenlerin açıklaması yapılıp sağlık, gıda, kozmetik, ilaç sektöründe ki kullanım alanları araştırıldı. Eser elementlerin tayininde, ön çalışma olarak, toz haline getirilen karabiber çeşitleri ve zerdeçal karbon kaplama yapılarak bileşimi ve morfolojisi hakkında bilgi sağlamak için SEM-EDX'da makro ve mikro element analizi yapıldı. GC–MS cihazı ile analiz elde edilen bileşenler; pentane, alpha-pinene, camphene, beta-pinene, sabinene, delta-3-carene, alpha.-phellandrene, limonene, beta-caryophyllene, terpinolene ve myrcene'dir. FTIR cihazında karabiber çeşitlerine ait bileşenler; l(-)- glyceraldehyde, bıs amıno-trıs methane, b-cyclodextrın, pıperıne, quınıne anhydrous bulundu. Zerdeçal numunesine ait bileşenler; 3,4-dımethoxybenzyl alcohol, 2,3,4,5,6- pentafluorophenol, veratrylamıne, l(-)-glucose bulundu.
Özet (Çeviri)
Essential oils of black pepper varieties and turmeric, which are medicinal and aromatic plants, were obtained with the clavenger extraction device. Pure water was used as solvent. GC-MS library screening was performed separately for each sample. The solid state of the samples was analyzed by FTIR to obtain information about the structure of organic substances. The components obtained as a result of FTIR and GC-MS scanning were explained and their usage areas in the health, food, cosmetics and pharmaceutical industries were investigated. In the determination of trace elements, as a preliminary study, powdered black pepper varieties and turmeric were carbon coated and macro and micro element analysis was performed in SEM-EDX to provide information about their composition and morphology. Components analyzed with GC–MS device; pentane, alpha-pinene, camphene, betapinene, sabinene, delta-3-carene, alpha.-phellandrene, limonene, beta-caryophyllene, terpinolene and myrcene. Components of black pepper varieties in the FTIR device; l(-)- glyceraldehyde, bis amino-tris methane, b-cyclodextrin, piperine, quinine anhydrous were found. Components of the turmeric sample; 3,4-dimethoxybenzyl alcohol, 2,3,4,5,6- pentafluorophenol, veratrylamine, l(-)-glucose were found.