İlyas ibn İsâ'nın Tabîatnâme'si: Metin-inceleme
İlyas i̇bn Isâ's Tabîatnâme: Text-review
- Tez No: 1008179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ELBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
XVI. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu için gücünün doruğunda olduğu bir dönemdir. Bu dönemde önemli şahıslar, alimler, şeyhler yetişmiş olup bu noktada da tarikatlar oldukça önem arz etmiştir. Bayramîyye Tarikatı da bir Türk tarikatı olarak bu dönemiçin önemli bir noktadadır. İlyas İbn İsa, bu tarikatın İseviyye kolunun kurucusu sıfatında olmakla birlikte babası aksine devlet-i aliyye olan iletişimi ile önemli bir konumdadır. Sadece şeyhliği ve Şeyh Mecdüddîn'in oğlu olması ile değil; havas, cifr, nücûm, vefk ilmiyle, medrese bilgisiyle bu dönem ve sonraki dönemler için önemli bir kişiliktir. Bu çalışma, İlyas İbn İsa'nın Tabiâtnâme'si üzerine yapılmıştır. Eser, özet niteliğinde olup nüshada“Tabîatnâme-i Muhtasar”olarak ifade edilmiştir. On fasıldan oluşur. Her faslın açıklaması gerekli başlıkta ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Eser, transkripsiyon alfabesi ile latinize edilmiştir. Çalışmada, İlyas İbn İsa'nın hayatına, eserlerine, edebî kişiliğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 16th century was a period in which the Ottoman Empire reached the peakof itspower. During this time, many important figures, scholars, and sheikhs were raised, andSufi orders gained significant importance. Among them, the Bayramiyya Order stands out asanotable Turkish Sufi order of the period. Ilyas Ibn Isa, as the founder of the Isawiyya branchof this order, held an important position, particularly due to his relationship with the Ottomanstate, unlike his father. He was not only recognized for being a sheikh and the son of SheikhMecdüddîn, but also for his knowledge in the sciences of havas, cifr, astrology (nujum), vefk, as well as his medrese education, making him an influential figure both in his own time andinlater periods. This study focuses on Ilyas Ibn Isa's work titled Tabiatname. The work is a concisetext and is referred to in the manuscript as Tabiatname-i Muhtasar. It consists of ten chapters, each of which is explained in detail under relevant headings. The text has been transliteratedinto the Latin alphabet using a transcription system. The study also examines Ilyas IbnIsa'slife, his works, and his literary personality.