Geopolitics at Work in the Japanese Archipelago in Cold War Dynamics (1945-72)
Soğuk Savaş Döneminde Japon Takımadalarında Jeopolitik Dinamikler
- Tez No: 1008184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEB HALE EROĞLU SAĞER, DR. ERDAL KÜÇÜKYALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1945'ten 1972'ye kadar Ryukyu Adaları'nın, özellikle Okinawa'nın jeostratejik işlevlerini incelemektedir. Okinawa tarihsel olarak dış güçlerin etkisine maruz kalmış ve jeostratejik önemi,“Pasifik'in Kilit Taşı”olarak anıldığı Soğuk Savaş döneminde zirveye ulaşmıştır. Bu çalışma, niteliksel tarihsel bir yaklaşım ve resmi raporlar, diplomatik memorandalar ve uluslararası antlaşmalar gibi birincil kaynakların belgesel analizini kullanarak, ABD ve Japonya'nın büyük stratejisini ve niyetlerini değerlendirmektedir. Bulgular, ABD'nin Okinawa'yı Ada Zinciri Stratejisini uygulamak için ileri operasyon üssü olarak kullandığını göstermektedir. Ayrıca, çalışma 1972'deki geri dönüşün sadece ABD-Japonya arasında ikili bir anlaşma olmadığını savunmaktadır. Çalışma, Soğuk Savaş sırasında kurulan jeopolitik mimarinin bugün de devam ettiği ve Okinawa'nın modern doktrinler aracılığıyla Çin Halk Cumhuriyeti'nin çağdaş çevrelenmesi için kritik bir ağırlık merkezi olmaya devam ettiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the geostrategic functions of the Ryukyu Islands, particularly Okinawa, from 1945 to 1972. Okinawa has historically been subject to the influence of external powers, and its geostrategic significance peaked during the Cold War era, when it was referred to as the“Keystone of the Pacific”. Using a qualitative historical approach and documentary analysis of primary sources, including official reports, diplomatic memoranda, and international treaties, this study evaluates the grand strategy and intentions of the United States and Japan. The findings suggest that the U.S. used Okinawa as a forward operating base to carry out its Island Chain Strategy. Furthermore, the study argues that the 1972 Reversion was not simply a bilateral U.S.-Japan agreement. The study concludes that the geopolitical architecture established during the Cold War remains today, with Okinawa continuing to serve as a critical center of gravity for the contemporary containment of the People's Republic of China through Containment Doctrine.