China's Central Asia policy in the period of Xi Jinping: The case of Kyrgyzstan
Şi Cinping döneminde Çin'in Orta Asya politikası: Kırgızistan örneği
- Tez No: 639026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA ÖZLEM ULTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Şu anda Çin, sadece Asya-Pasifik bölgesinde değil, dünya siyasetinde de büyük rol oynayan güçlü bir devlettir. Çin, küresel bir süper güç olduğunu iddia edebilecek az sayıdaki devletten biri sayılabilir. 2012'nin sonunda Şi Cinping'in İktidar partisi olarak gelişiyle Çin'e yeni bir dönem gelmektedir. İktidara gelmeden önce bile, 2049'un çok ötesine geçerek, Çin'in geleceği hakkındaki ileri görüşlülüğünü göstermiştir. Çünkü“Çin Rüyası, Çin milletinin büyük gençleşmesi”planının yerine getirilmesini düşünmektedir. Bu durum Çin'in, ekonomi, sosyal yaşam, devlet yapısı, ideoloji, kültür ve küresel siyasetteki yeri gibi geleceğinin çeşitli yönlerini içermektedir. Şi Cinping'in dış politikası, Deng Şiaoping'in“韬光养晦”(Taoguan Yanghui)“kapasiteni sakla ve doğru zamanı bekle”çizgisinden diplomatik uygulamada kademeli bir ayrılma göstermesi, diplomasi dilinde bir değişiklik yapması, Çin'in uluslararası alanda hareket etmesini açıklayan ve modern dünyanın gerçeklerini tanımlayan yeni kavram terimlerin ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Bu durumda, bizim çalışmamız, Orta Asya'nın jeopolitiğini ve şu anki Çin Halk Cumhuriyeti Şi Cinping'in başkanlığında Çin'in bu bölgeye yönelik dış politikasını ele almaktadır.“Bir Kuşak, Bir Yol”ve Şanghay İşbirliği Örgütü gibi projeler de incelenmektedir. Ekonomik, Güvenlik ve İnsani işbirliği analiz edilerek, Kırgızistan ile Çin arasındaki ikili ilişkiler örneğinde durumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, China is a powerful state, which plays a large role not only in the Asia-Pacific region but also in world politics. China is one of the few states that claims to be a global superpower. A new era came to China at the end of 2012 with the advent of the ruling party of Xi Jinping. It seems that even before coming to power, he had developed his vision of the future of China, going quite far beyond 2049. When the plan for the“Chinese Dream of the great rejuvenation of the Chinese nation”should be fulfilled. This vision includes the most diverse aspects of China's future such as economy, social life, state structure, ideology, culture, and place in global politics. Xi Jinping's foreign policy characterized as a gradual departure in diplomatic practice from Deng Xiaoping's“韬光养晦”(Taoguan Yanghui) principle, which may mean,“to hide one's capabilities and bide one's time”. A change in the language of diplomacy, the emergence of new concepts and terms that describe the realities of the modern world and the actions of China in the international arena. In this condition, our work considers geopolitics of Central Asia and China's foreign policy toward this region under the current president of the People's Republic of China Xi Jinping. His great projects like“Belt and Road Initiatives”and the Shanghai Cooperation Organization reviewed. Economic, Security, and Humanitarian cooperation analyzed and the specific case of relations between Kyrgyzstan and China evaluated.