Nesiller arası uygulamalar yapan öznelerin deneyimleri: İngiltere ve Türkiye örneği
Experiences of actors enacting intergenerational practice: The case of England and Türkiye
- Tez No: 1008190
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DAŞBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Nesiller arası uygulamalar, karşılıklı faydayı hedeflemekte ve farklı nesilleri amaçlı olarak bir araya getirmektedir. Bu çalışmada İngiltere'de nesiller arası programların sunuluş biçimlerini incelemek, buna ilişkin deneyimleri değerlendirmek; Türkiye'de ise var olan çalışmaların mevcut durumunu anlamak, nesiller arası faaliyetlerle ilgili deneyimleri açığa çıkarmak ve bu doğrultuda nesiller arası uygulamalarla ilgili öneriler geliştirmek amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemine ve fenomenolojik yaklaşım temellerine dayanan bu çalışmada; yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla İngiltere'de ve Türkiye'de derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca Londra'da“Birleşik Krallık'ın ilk nesiller arası gündüz bakım merkezi, okul öncesi eğitim kurumu/ kreşi”olarak bilinen kurumda, uzun süreli katılımcı gözlem süreci tamamlanmıştır. İngiltere'deki çalışma grubunu 10 farklı şehirde/bölgede bulunan ve 16 farklı kurumda nesiller arası program uygulayıcısı olarak görev yapan 36 katılımcı oluşturmaktadır. Türkiye'deki çalışma grubunu ise 14 farklı şehirde yaşayan, 30 farklı kurumda çalışan ve en az bir kez nesiller arası faaliyetin yürütülmesinde rol alan 40 katılımcı oluşturmaktadır. Verilerin tematik analizi aşamasında MAXQDA 2020 programı kullanılmıştır. Analiz sonucunda, İngiltere'de“Nesiller arası programların genel özellikleri”,“Nesiller arası programların tasarlanması ve yürütülmesi”,“Nesiller arası programların yansımaları”,“Nesiller arası programlara ilişkin zorluklar ve öneriler”şeklinde 4 ana temaya ulaşılmıştır. Türkiye'de ise“Nesiller arası faaliyetlerin özellikleri”,“Nesiller arası faaliyetlerin zorlukları”ve“Nesiller arası faaliyetlerin sürdürülebilirliği”olarak 3 ana tema elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler, toplumsal dinamiklerle ilişkili olarak nesiller arası uygulamaların özelliklerinin farklılaştığını, İngiltere'de çok farklı nesiller arası organizasyonlara rastlanabildiğini ve bu alanda iş pozisyonlarının olduğunu ancak Türkiye'de doğrudan nesiller arası uygulama alanında hizmet veren spesifik bir kurumun ya da iş pozisyonunun bulunmadığını göstermektedir. Bulgulara göre; nesiller arası uygulamalarda gönüllülük, kapsayıcılık, uzun süreli etkileşim, aktif katılım gibi bileşenler kritik öneme sahiptir. Bununla birlikte nesiller arası uygulamaların“izolasyonu azaltma, empatiyi artırma, yaşlıların fiziksel ve bilişsel işlevlerini artırma, hükümetler için ekonomik tasarruf sağlama”gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Buna karşın, nesiller arası uygulamaların yürütülmesi sırasında ciddi zorluklarla ve farklı engellerle karşılaşılabilmektedir. Temelde katılımcı deneyimleri,“iyi planlanan nesiller arası uygulamaların tüm topluma çok ciddi faydalarının olacağını ancak iyi planlanmayan, tek seferlik yapılan ve nesiller arası uygulama ilkeleriyle örtüşmeyen faaliyetlerin yaşlılara ve çocuklara fayda yerine zarar verebileceğini”göstermektedir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda; nesiller arası programlara dahil edilecek gruplara, nesiller arası programları yürütecek meslek elemanlarına, programların tasarlanmasına ve yürütülmesine, politikalara ve gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Intergenerational practice aims to foster mutual benefit by purposefully bringing together individuals from different generations. This study seeks to examine the modes of delivery of intergenerational programmes in England and to evaluate related experiences, while, in the context of Türkiye, it aims to understand the current state of existing initiatives, reveal experiences related to intergenerational activities, and develop recommendations accordingly. In the study, grounded in a qualitative research design and a phenomenological approach, in-depth interviews were conducted in England and Türkiye using a semi-structured interview form. Furthermore, a long-term participant observation was completed at a London-based institution known as“the United Kingdom's first intergenerational day care centre and pre-school/nursery”. The study group in England comprised 36 participants working as intergenerational programme practitioners across 16 institutions in 10 different cities/regions. In Türkiye, the study group consisted of 40 participants residing in 14 cities, working across 30 institutions, and each having taken part in at least one intergenerational activity. Thematic analysis of the data was conducted using MAXQDA 2020. The analysis yielded four main themes in England:“General characteristics of intergenerational programmes”,“Design and implementation of intergenerational programmes”,“Outcomes of intergenerational programmes”, and“Challenges in and recommendations for intergenerational programmes”. In Türkiye, three main themes were identified:“Characteristics of intergenerational activities”,“Challenges in intergenerational activities”, and“Sustainability of intergenerational activities”. The findings indicate that the characteristics of intergenerational practice vary in relation to broader social dynamics; that a wide range of intergenerational organisations can be found in England and that dedicated professional positions exist in this field; and that there are no specific institutions or professional positions directly dedicated to intergenerational practice in Türkiye. According to the findings, voluntarism, inclusivity, sustained interaction, and active participation are critical components of intergenerational practice. Intergenerational practice offer various benefits such as“reducing social isolation, enhancing empathy, improving the physical and cognitive functioning of older adults, and generating economic savings for governments”. However, significant challenges and barriers may be encountered in the implementation of intergenerational practice. Overall, participants' experiences indicate that“well-designed intergenerational practice can yield substantial benefits for society as a whole, whereas poorly planned, one-off activities that do not align with core principles of intergenerational practice may be detrimental rather than beneficial to both older adults and children”. Based on these findings, recommendations are proposed regarding the groups to be included in intergenerational programmes, the professionals who will implement these programs, the design and implementation of the programs, as well as related policies and future research.