Matematik öğretmenlerinin yapay zekâyı kullanmaya yönelikniyetleri ve hazırlıklarının incelenmesi
An investigation of mathematics and readiness to useartificial intelligence
  1. Tez No: 1008191
  2. Yazar: ELİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERTEM AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ortaokul matematik öğretmenlerinin yapay zekâ araçlarını öğretim süreçlerine entegre etmeye yönelik niyetlerini ve bu süreçteki hazır bulunuşluklarını derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yöntemiyle yürütülen araştırmanın çalışma grubunu; Türkiye genelinde farklı bölgelerde görev yapan ve gönüllülük esasına göre seçilen 16 ortaokul matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, Google Forms aracılığıyla yöneltilen açık uçlu sorulara verilen yazılı yanıtlar üzerinden elde edilmiştir. Araştırma verileri, Teknoloji Kabul Modeli temelinde yapılandırılmış olup, hem mevcut durumu özetleyen betimsel analiz hem de derinlemesine temalandırma sağlayan içerik analizi teknikleriyle çözümlenmiştir. Veri analizi sürecinde, modelin temel bileşenleri doğrultusunda tema, kategori ve kodlar oluşturulmuş; bu kapsamda matematik öğretmenlerinin yapay zekâ kullanımına yönelik görüşlerinden elde edilen veriler Algılanan Fayda, Algılanan Kullanım Kolaylığı, Kullanım Engelleri ve Riskler ile Davranışsal Niyet olmak üzere dört ana tema altında yapılandırılmıştır. Araştırma bulguları; öğretmenlerin yapay zekâ kullanım niyetlerinin algılanan fayda ve kullanım kolaylığı gibi unsurlardan beslendiğini, kurumsal desteğin ve teknolojik altyapının ise hazırlık düzeyini etkilediğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak niyet; hazırlık aşamasında biriken motivasyonel enerjinin somut bir kullanım davranışına dönüşmesini sağlayan kritik bir eşik olarak görülmektedir. Araştırmada ortaokul matematik öğretmenlerinin, yapay zekâyı mesleki rollerini devralacak bir araçtan ziyade, denetim ve pedagojik otoritenin kendilerinde kaldığı destekleyici akıllı bir asistan olarak konumlandırdıkları belirlenmiştir.Araştırma bulgularının, matematik eğitiminde yapay zekâ entegrasyonuna yönelik öğretmenlerin niyet ve hazırlıklarını anlamaya katkı sunarak uygulama geliştirme süreçlerinde alana katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate in depth the intentions of middle school mathematics teachers to integrate artificial intelligence (AI) tools into their teaching processes and their readiness in this context. Employing a case study design, a qualitative research method, the study group consists of 16 volunteer middle school mathematics teachers from various regions across Turkey. Data were collected through written responses to open-ended questions via Google Forms. The research data, structured around the Technology Acceptance Model (TAM), were analyzed using descriptive and content analysis techniques. Themes, categories, and codes were established based on the core components of the model. Accordingly, teachers' perspectives were categorized under four main themes: Perceived Usefulness, Perceived Ease of Use, Barriers and Risks of Use, and Behavioral Intention. Findings indicate that teachers' intentions are driven by perceived usefulness and ease of use, while institutional support and technological infrastructure significantly impact readiness. Consequently, intention serves as a critical threshold transforming motivational energy into actual usage behavior. The study concludes that teachers view AI not as a replacement for their professional roles, but as a supportive smart assistant where pedagogical authority and supervision remain with the educator. These findings are expected to contribute to the field by enhancing the understanding of teacher readiness for AI integration in mathematics education.