Çocuk servislerinde ebeveynlerin hemşirelik hizmetleri hakkındakideneyimleri: Nitel bir çalışma
Parents experiences of nursing services in pediatric wards: A qualitative study
  1. Tez No: 1008194
  2. Yazar: ELİF USUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çocuk servislerinde sunulan hemşirelik bakımına ilişkin ebeveyn deneyimlerini nitel bir yaklaşımla incelemektedir. Araştırma, hastane bakım hizmetlerinin çok yönlü yapısını ebeveynlerin bakış açısından ele alarak, hemşirelik uygulamalarında aile katılımının önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çocuk sağlığı alanında ebeveynlerin deneyim ve algılarının anlaşılması, hemşirelik bakımının niteliğini artırmak ve aile merkezli bakım anlayışını güçlendirmek açısından temel oluşturmaktadır. Bu kapsamda, Türkiye'deki iki devlet hastanesinin çocuk servislerinde tedavi gören çocuklara refakat eden 39 ebeveyn ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler NVivo yazılımı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiş ve temalar belirlenmiştir. Veri analizi sonucunda; iletişim, bilgilendirme, psikososyal destek, fiziksel bakım koşulları ve ebeveyn beklentilerine ilişkin 7 ana tema ile 17 alt tema saptanmıştır. Araştırma bulguları, ebeveynlerin hemşirelik bakımına dair tutumlarının; hemşirelerle kurdukları iletişimden bakım ortamının fiziksel koşullarına kadar geniş bir yelpazeden etkilendiğini göstermektedir. Bilgi paylaşımındaki yetersizlikler, iletişim engelleri, personel eksikliği ve çevresel sorunlar ebeveynlerde güvensizlik ve memnuniyetsizlik yaratırken; empati temelli, açıklayıcı ve kişiselleştirilmiş bakım yaklaşımları hizmete duyulan güveni artırmaktadır. Elde edilen bulgular, etkili iletişimin yalnızca bilgi alışverişi değil; aynı zamanda güven, rahatlık ve iş birliği ortamı yaratmada temel bir unsur olduğunu kanıtlamaktadır. Araştırma, çocuk servislerinde aile merkezli bakım ilkelerinin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Ebeveynlerin memnuniyeti, yalnızca sonuç odaklı tıbbi bir metrik değil; bakım sürecine dair yaşanmışlıklar, kurulan ilişkiler ve hissedilen güven ile doğrudan ilişkilidir. Sağlık çalışanlarının teknik yeterliliği kadar, insani ve duygusal açıdan da kapsayıcı bir bakım sunmaları, ebeveynlerin bu zorlu süreci daha dayanılabilir ve olumlu deneyimler olarak hatırlamalarına olanak tanımaktadır. Bu doğrultuda, hastane ortamlarında fiziksel koşulların iyileştirilmesi, personel sayısının artırılması ve psikolojik destek mekanizmalarının bakım sürecine dâhil edilmesi önerilmektedir. Elde edilen sonuçların, hemşirelik eğitiminde aile merkezli yaklaşımların daha fazla yer bulmasına ve klinik uygulamalarda ebeveynlerle etkili iletişim stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines parents' experiences regarding nursing care provided in pediatric wards using a qualitative approach. The research aims to highlight the importance of family involvement in nursing practices by addressing the multifaceted structure of hospital care services from the perspective of parents. Understanding parents' experiences and perceptions in the field of child health forms a basis for improving the quality of nursing care and strengthening the family-centered care approach. Within this scope, semi-structured interviews were conducted with 39 parents accompanying children receiving treatment in the pediatric wards of two public hospitals in Turkey. The collected data were analyzed thematically using NVivo software, and themes were identified. As a result of the data analysis; 7 main themes and 17 sub-themes related to communication, information, psychosocial support, physical care conditions, and parental expectations were identified. The research findings indicate that parents' attitudes toward nursing care are influenced by a wide range of factors, from the communication they establish with nurses to the physical conditions of the care environment. Inadequacies in information sharing, communication barriers, staff shortages, and environmental problems create distrust and dissatisfaction among parents, while empathy-based, explanatory, and personalized care approaches increase confidence in the service. The findings obtained demonstrate that effective communication is not only about information exchange, but also a fundamental element in creating an environment of trust, comfort, and collaboration. The research emphasizes that the principles of family-centered care should be strengthened in pediatric wards. Parental satisfaction is not only a result-oriented medical metric; it is directly related to experiences in the care process, the relationships established, and the sense of trust felt. Just as the technical competence of healthcare professionals is important, providing care that is inclusive both humanely and emotionally allows parents to remember this challenging process as more bearable and positive experiences. In this regard, it is recommended to improve the physical conditions in hospital settings, increase the number of staff, and incorporate psychological support mechanisms into the care process. The obtained results are thought to contribute to increasing the presence of family-centered approaches in nursing education and to developing effective communication strategies with parents in clinical practices.