Sosyal bilgiler öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme araçlarına yönelik eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determination of the training needs of social studies teachersfor measurement and evaluation tools
- Tez No: 1008193
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERYA AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme araçlarına yönelik teorik ve uygulama boyutundaki eğitim ihtiyaçlarını belirlemektir. Bu doğrultuda öğretmenlerin kullandıkları ölçme araçları, uygulama sürecinde karşılaştıkları engeller ve eksikliklerin giderilmesine yönelik öneriler ortaya konulmuştur. Yöntem: Bu araştırma, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme araçlarına yönelik eğitim ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Olgubilim deseni, bireylerin farkında oldukları ancak anlamını tam olarak kavrayamadıkları olgulara ilişkin derinlemesine bilgi edinmeyi hedefler. Çalışmanın verileri, Erzurum ili Palandöken ilçesinde görev yapan 21 Sosyal Bilgiler öğretmeni ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiş; ulaşılan kod, kategori ve temalar frekans değerleriyle desteklenerek raporlanmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçları, öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun ölçme ve değerlendirme alanında mesleki gelişime ihtiyaç duyduğunu; azınlıkta kalan bir kesimin ise mevcut donanımını uygulama süreci için yeterli bulduğunu ortaya koymuştur. Eğitim ihtiyacının; özellikle tamamlayıcı araçların uygulanması, rubrik tasarımı ve nitelikli geri bildirim sağlama süreçlerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Sınıf içi uygulamalarda geleneksel araçların baskın olduğu; tamamlayıcı yöntemler içinde ise en çok balık kılçığı ve tanılayıcı dallanmış ağaç tekniklerinin kullanıldığı belirlenmiştir. Katılımcıların portfolyo, proje ve yaratıcı drama gibi yöntemleri kullanma isteklerine rağmen; zaman kısıtlılığı, kalabalık sınıflar ve puanlama güçlüğü gibi engeller nedeniyle bu araçları verimli şekilde kullanamadıkları tespit edilmiştir. Sonuçlar: Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme gereksinimlerinin ağırlıklı olarak uygulama ve puanlama süreçlerine odaklandığı görülmektedir. Yapısal sınırlılıkların tamamlayıcı araç kullanımını kısıtlaması nedeniyle; hizmet içi eğitimlerin uygulamalı şekilde artırılması, lisans eğitiminde pratik çalışmalara daha fazla yer verilmesi ve öğretmenlere sahada kullanabilecekleri rehber materyal desteğinin sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to determine the theoretical and practical training needs of Social Studies teachers regarding measurement and evaluation tools. In this context, the assessment tools utilized by teachers, the barriers encountered during the implementation process, and recommendations for addressing the identified deficiencies were put forward. Method: This research was carried out by using phenomenology design, one of the qualitative research methods, in order to determine the training needs of Social Studies teachers for measurement and evaluation tools. The phenomenology design aims to obtain in-depth information about phenomena that individuals are aware of but cannot fully comprehend their meaning. The data of the study were collected through semi-structured interviews with 21 Social Studies teachers working in Palandöken district of Erzurum province. The data obtained were analyzed by content analysis technique; The codes, categories and themes obtained were reported supported by frequency values. Findings: The results of the study revealed that a large majority of teachers need professional development in the field of measurement and evaluation, while a minority consider their current competencies sufficient for the implementation process. It was observed that the need for training is particularly concentrated in the application of complementary assessment tools, rubric design, and providing effective feedback. It was determined that traditional assessment tools are predominantly used in classroom practices, while among complementary methods, the fishbone diagram and the diagnostic branched tree techniques are the most frequently utilized. Although participants expressed a willingness to use methods such as portfolios, projects, and creative drama, it was found that they could not use these tools effectively due to constraints such as limited time, crowded classrooms, and difficulties in scoring. Conclusion: It is observed that Social Studies teachers' requirements in measurement and evaluation are mainly focused on implementation and scoring processes. Since structural limitations restrict the use of complementary tools, it is recommended to increase the frequency of applied in-service trainings, prioritize practical work in undergraduate education, and provide teachers with guiding materials for field use.