Yerel yönetimlerde stratejik planlama ve performans esaslı bütçeleme sistemi üzerinden bir değerlendirme: Mersin Büyükşehir Belediyesi örneği
An evaluation on strategic planning and performance based budgeting system in local governments: Mersin Metropolitan Municipality example
- Tez No: 1008195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALPTÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
XX. yüzyılın son çeyreğinden itibaren dünyada kamu mali yönetimi anlayışında önemli bir dönüşüm yaşanmış; geleneksel, girdi odaklı bütçeleme anlayışının yerini, çıktı ve sonuç odaklı, performansa dayalı ve yerinden yönetimi esas alan yeni kamu mali yönetimi yaklaşımı almaya başlamıştır. Bu dönüşüm, kamu kaynaklarının etkin, verimli ve ekonomik kullanımının sağlanması, mali saydamlık ve hesap verebilirliğin güçlendirilmesi hedefleri doğrultusunda şekillenmiştir. Türkiye'de de kamu mali yönetimi alanındaki reform süreci, özellikle 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile kurumsal bir çerçeveye kavuşmuş; stratejik planlama, performans esaslı bütçeleme, performans programı ve faaliyet raporu gibi çağdaş mali yönetim araçları kamu yönetim sistemine dâhil edilmiştir. Bu reformlar, yerel yönetimler açısından 5393 sayılı Belediye Kanunu ile somutlaşmış ve belediyelerde stratejik planlama ile performans esaslı bütçeleme yasal bir yükümlülük hâline gelmiştir. Yerel yönetimler, halka en yakın idari birimler olmaları ve yerel ihtiyaçları doğrudan tespit edebilme kapasiteleri nedeniyle kamu hizmetlerinin sunumunda önemli bir role sahiptir. Bu bağlamda, yerel düzeyde kamu kaynaklarının nasıl planlandığı, kullanıldığı ve denetlendiği; stratejik planlar, bütçeler ve performans belgeleri arasındaki ilişkinin ne ölçüde kurulduğu önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the last quarter of the twentieth century, a significant transformation has occurred in public financial management practices worldwide. Traditional input-oriented budgeting approaches have gradually been replaced by output- and outcome-oriented, performance-based systems that emphasize decentralization and managerial accountability. This transformation has been shaped by the objectives of ensuring the effective, efficient, and economical use of public resources, as well as strengthening fiscal transparency and accountability. In Türkiye, the reform process in public financial management gained an institutional framework particularly with the enactment of Law No. 5018 on Public Financial Management and Control. Through this law, contemporary financial management instruments such as strategic planning, performance-based budgeting, performance programs, and activity reports were integrated into the public administration system. For local governments, these reforms were concretized through Law No. 5393 on Municipalities, which rendered strategic planning and performance-based budgeting a legal obligation for municipalities. Local governments play a crucial role in the delivery of public services, as they are the administrative units closest to citizens and possess the capacity to directly identify local needs. In this context, the manner in which public resources are planned, utilized, and monitored at the local level, as well as the extent to which coherence is established among strategic plans, budgets, and performance documents, constitutes a significant field of academic inquiry.