Koruma - kullanma dengesi bağlamında göllerin rekreasyonel potansiyeli üzerine bir araştırma: Mogan Gölü (Ankara) örneği
A study on the recreational potential of lakes in the context of conservation - utilization balance: the case of Lake Mogan (Ankara)
- Tez No: 1008346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SÖNMEZ TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Alternatif rekreasyonel alanların oluşturulması ve halkın rekreasyonel taleplerinin karşılanmasında göl çevrelerinin planlanması önem arz etmektedir. Günümüzde kıyı alanlarında beşeri (antropojen) kökenli faaliyetler meydana gelmektedir. Bu beşerî kökenli faaliyetler, göllerin kıyı alanlarından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılmaktadır. Bu çalışmada, Ankara Gölbaşı Mogan Gölü ve çevresi rekreasyonel alanı örneği ile göllerin, çevrelerine olan rekreatif katkıları ve etkileri araştırılmıştır. Mogan Gölü çevresi alt bölgelere ayrılmış ve her alt bölge Gülez yöntemi dahilinde değerlendirilmiştir. Araştırmalar sonucunda 9 alt bölgeden 3'ü çok yüksek puan kategorisinde değerlendirilmiştir. Gülez Yöntemi ile yapılan detaylı değerlendirmeler, Mogan Gölü çevresindeki alt bölgelerin rekreasyonel potansiyelini ve bu potansiyelin sürdürülebilir kullanımı için gerekli stratejileri ortaya koymuştur. Bu süreç, hem bölgenin doğal ve kültürel değerlerinin korunmasına hem de ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlar. Aynı zamanda rekreatif kullanım alanlarının, kent içinde ve yakın çevresinde doğal alanlara ilişkin koruma-kullanma dengesinin önemini ortaya çıkartmaktadır.
Özet (Çeviri)
Planning lake environments is important in creating alternative recreational areas and meeting the recreational demands of the public. In recent years, human (anthropogenic) activities have been occurring in coastal areas. These human-based activities are carried out in order to benefit more from the coastal areas of the lakes. In this study, the recreational contributions and effects of lakes to their environment were investigated, using the example of Ankara Gölbaşı Mogan Lake and its surrounding recreational area. The area around Mogan Lake was divided into subregions and each sub-region was evaluated within the Gülez method. As a result of the research, 3 out of 9 sub-regions were evaluated in the very high score category. Detailed evaluations made with the Gülez Method have revealed the recreational potential of the sub-regions around Mogan Lake and the necessary strategies for the sustainable use of this potential. This process contributes to both the protection of the natural and cultural values of the region and its economic and social development. At the same time, it reveals the importance of the conservation-use balance of recreational use areas and natural areas within the city and its immediate surroundings.