Spondiloartriti olan hastalarda siberkondri ve fibromyalji arasındaki ilişki
The relationship between cyberchondria and fibromyalgia in patients with spondyloarthritid
  1. Tez No: 1008347
  2. Yazar: PELİN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR PIRILDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Spondiloartritler (SpA), ağrı, yorgunluk ve fonksiyonel kısıtlılık ile karakterize kronik inflamatuar romatizmal hastalıklar grubudur. Klinik pratikte objektif inflamatuar bulgular ile hasta tarafından bildirilen semptomlar arasında uyumsuzluk sık gözlenmekte olup, bu durum inflamasyon dışı mekanizmaların rolünü düşündürmektedir. Santral duyarlılık ile ilişkili bir durum olan fibromyalji, SpA hastalarında semptom yükünü artırabilir ve hastalık aktivitesi değerlendirmesini etkileyebilir. Artmış semptom yükü aynı zamanda siberkondri olarak tanımlanan, aşırı ve tekrarlayıcı sağlıkla ilgili bilgi arama davranışına yol açabilir. Bununla birlikte siberkondri yalnızca hastalık varlığı ile değil, bireysel ve demografik faktörlerle de ilişkilidir. Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya 200 ankilozan spondilit (AS) hastası, 50 romatoid artrit (RA) hastası ve 50 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Anket yoluyla bu çalışmada, katılımcılara Siberkondri Şiddet Ölçeği, Fibromyalji Etki Anketi (FIQ) ve Yaygın Ağrı Skalası (YAS) değerlendirmesi yapılmıştır. AS hastalarında hastalık aktivitesi Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) ile değerlendirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar, korelasyon analizleri ve çok değişkenli regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: AS, RA ve sağlıklı kontrol grupları arasında siberkondri düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Bununla birlikte siberkondrinin belirleyicileri gruplara göre değişkenlik göstermiştir. AS hastalarında siberkondri yaş ile ilişkili bulunurken, RA hastalarında yaygın ağrı ile ilişkili bulunmuştur. Sağlıklı bireylerde ise fibromyalji benzeri semptomlar ve yüksek eğitim düzeyi siberkondri ile ilişkili bulunmuştur. AS hastalarında fibromyalji komorbiditesinin yüksek olduğu ve hastalık aktivitesi ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca, fibromyalji ile ilişkili semptomların bulunduğu hastalarda BASDAI skorlarının daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Sonuç: Siberkondri, kronik inflamatuar hastalık varlığından bağımsız olarak farklı belirleyiciler aracılığıyla ortaya çıkan bir davranış biçimidirr. SpA hastalarında fibromyalji, semptom algısı ve hastalık aktivitesi değerlendirmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu bulgular, klinik değerlendirmede santral duyarlılık ve psikososyal faktörlerin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: Spondyloarthritis (SpA) is a group of chronic inflammatory rheumatic diseases characterized by pain, fatigue, and functional impairment. Discrepancies between objective inflammatory findings and patient-reported symptoms suggest the involvement of additional mechanisms beyond inflammation. Fibromyalgia, associated with central sensitization, may increase symptom burden and affect disease activity assessment. Increased symptom burden may also lead to excessive healthrelated information seeking, known as cyberchondria, which is influenced not only by disease presence but also by individual and demographic factors. Methods: This cross-sectional study included 200 patients with ankylosing spondylitis (AS), 50 patients with rheumatoid arthritis (RA), and 50 healthy controls. Participants completed the Cyberchondria Severity Scale, Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), and Widespread Pain İndex-based Assessment (WPI/SSS). Disease activity in AS patients was evaluated using the Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI). Group comparisons, correlation analyses, and multivariate regression analyses were performed. Results: Cyberchondria levels were not significantly different between AS, RA, and healthy control groups. However, the determinants of cyberchondria varied across groups. In AS patients, cyberchondria was associated with age, whereas in RA patients it was associated with widespread pain. In healthy individuals, fibromyalgia-like symptoms and higher education level were significant predictors. Fibromyalgia comorbidity was common in AS patients and was associated with higher disease activity scores. Additionally, higher BASDAI scores were more frequently observed in patients with fibromyalgia-related symptoms. Conclusion: Cyberchondria appears to be independent of the presence of chronic inflammatory disease and is shaped by different determinants across populations. In SpA patients, fibromyalgia plays a significant role in symptom perception and disease activity assessment. These findings highlight the importance of considering central sensitization and psychosocial factors in clinical evaluation and may help improve the interpretation of patient-reported outcomes and treatment decisions.