Destan ve efsaneler bağlamında Başkurtların sosyo-kültürel tarihi
Socio-cultural history of the Bashkirs in the context of epics and legendss
  1. Tez No: 1008371
  2. Yazar: ŞEYDANUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Başkurtlar, Türk dünyasının önemli topluluklarından biri olup tarihsel süreç içerisinde zengin bir sosyo-kültürel yapı geliştirmiştir. Bu çalışmada, Başkurtların sosyo-kültürel tarihi, mitoloji ve destan geleneği ekseninde incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, Başkurt toplumunun tarihsel gelişimini yalnızca yazılı tarih verileri üzerinden değil, sözlü kültür ürünleri aracılığıyla da değerlendirerek kültürel süreklilik ve kimlik inşası süreçlerini ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında Başkurtların tarihî kökenleri, etnik yapısı ve içinde bulundukları coğrafyanın sosyo-kültürel yapı üzerindeki etkileri ele alınmaya gayret edilmiştir. Bununla birlikte Başkurt mitolojisi ve destan geleneği, toplumsal değerler sistemi, inanç yapısı ve kolektif bellek bağlamında analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede, özellikle Ural-Batır Destanı başta olmak üzere çeşitli anlatılar üzerinden kahraman tipolojisi, doğa algısı, kadın temsilleri, hayvan sembolizmi ve rüya motifleri incelenmeye çalışılmıştır. Destanlar, tarihsel gerçekliğin doğrudan bir yansıması olarak değil; toplumsal bilinç, değer aktarımı ve kültürel süreklilik açısından işlevsel anlatılar olarak değerlendirilmiştir. Bu tezde, Başkurtların sosyo-kültürel yapısı, mitolojik anlatılar ve destan geleneği çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın temelinde, sözlü kültür ürünlerinin tarihsel ve toplumsal verilerle birlikte değerlendirilmesi yer almaktadır. Bu bağlamda Başkurtların tarihî süreç içerisindeki gelişimi, inanç yapısı ve toplumsal örgütlenmesi incelenmiştir. Araştırmada destanlar, yalnızca edebî metinler olarak değil; toplumsal normları, değerleri ve kültürel kodları aktaran anlatılar olarak değerlendirilmiştir. Bu çerçevede kahraman tipleri, kadın figürü, doğa unsurları ve sembolik anlatım biçimleri analiz edilerek Başkurt toplumunun kültürel yapısı yorumlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve farklı kaynaklar karşılaştırmalı olarak ele alınmış, tarihsel analiz ve mitolojik çözümleme tekniklerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Bashkirs, as one of the significant communities of the Turkic world, have developed a rich socio-cultural structure throughout the historical process. This study examines the socio-cultural history of the Bashkirs within the framework of mythology and epic tradition. The primary aim of the research is to reveal the processes of cultural continuity and identity formation by evaluating the historical development of Bashkir society not only through written historical data but also through oral cultural products. Within the scope of the study, efforts have been made to address the historical origins, ethnic structure, and the impact of geography on the socio-cultural formation of the Bashkirs. In addition, Bashkir mythology and epic tradition have been analyzed in relation to the system of social values, belief structures, and collective memory. In this context, various narratives—particularly the Epic of Ural-Batyr—have been examined in terms of hero typology, perception of nature, representations of women, animal symbolism, and dream motifs. Epics are not considered as direct reflections of historical reality; rather, they are evaluated as functional narratives that contribute to social consciousness, the transmission of values, and cultural continuity. Accordingly, this thesis approaches the socio-cultural structure of the Bashkirs through mythological narratives and epic tradition. The study is based on the evaluation of oral cultural materials alongside historical and social data. In this regard, the historical development, belief systems, and social organization of the Bashkir people have been analyzed. In the research, epics are treated not merely as literary texts but as narratives that convey social norms, values, and cultural codes. Within this framework, hero types, female figures, natural elements, and symbolic forms of expression have been examined in order to interpret the cultural structure of Bashkir society. A qualitative research method has been adopted, and various sources have been analyzed comparatively, employing historical analysis and mythological interpretation techniques.