İslam hukuku açısından çocuk mahremiyeti
Chcild privay from the perspective of Islamic law
- Tez No: 1008383
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İslam hukuku, insanın doğumundan itibaren onun onurunun, haysiyetinin ve özel alanının korunmasını esas almış; çocukluk dönemini mahremiyet eğitiminin başladığı ve bireysel sınırların öğretildiği kritik bir dönem olarak değerlendirmiştir. Çocuk mahremiyeti, yalnızca fiziksel gizliliğin korunması değil; aynı zamanda çocuğun ruhsal bütünlüğü, kişilik gelişimi ve toplumsal değerlerle uyumlu şekilde yetiştirilmesiyle de ilişkilidir. Kur'an-ı Kerim ve Sünnet'te yer alan hükümler, çocuğun özel alanına saygı gösterilmesini, ebeveynlerin bu konuda bilinçli bir yaklaşım sergilemesini ve erken yaşta mahremiyet bilincinin kazandırılmasını emretmektedir. Bu alanda özel hayatın gizliliği ve mahremiyet konusu üzerine çeşitli çalışmalar yapılmış olmakla birlikte, çocuk mahremiyetini İslam hukuku perspektifinden müstakil ve sistematik bir şekilde ele alan çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Mevcut literatürde çoğunlukla mahremiyet, genel ilkeler veya yetişkin bireyler bağlamında incelenmiş; çocukların gelişim dönemleri, aile içi sorumluluklar ve çağdaş tehditler çerçevesinde bütüncül bir değerlendirme yeterince yapılmamıştır. Bu durum, çocuk mahremiyetinin İslam hukukundaki temellerinin yeniden ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, klasik fıkıh kaynakları ve çağdaş yorumlar ışığında çocuk mahremiyetinin kapsamı, sınırları ve modern dönemde karşılaştığı tehditler ele alınmıştır. Dijital çağın getirdiği medya ve sosyal paylaşım ortamlarının çocuk mahremiyetine etkileri tartışılmış; İslam hukukunun bu konuda sunduğu koruyucu ilkelerin günümüz toplumsal yapısına nasıl uygulanabileceği değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma İslam hukukunda çocuk mahremiyetinin dinî, ahlaki ve hukuki temelleriyle incelemekte, bireyin kişisel dokunulmazlığının, aile içi düzenin ve toplumsal ahlakın korunması açısından vazgeçilmez bir ilke olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of child privacy in Islamic law through its religious, moral, and legal foundations. Islamic law emphasizes the protection of human dignity, honor, and private space from birth, considering childhood as a critical period during which privacy education begins and personal boundaries are taught. Child privacy is not limited to the preservation of physical modesty but is also related to the protection of the child's psychological integrity, personality development, and upbringing in harmony with social and moral values. The Qur'an and the Sunnah contain explicit injunctions emphasizing respect for the child's private space, encouraging parents to adopt a conscious approach, and promoting the early development of privacy awareness. This study analyzes the scope, boundaries, and contemporary challenges of child privacy in light of classical fiqh sources and modern interpretations. Furthermore, it explores the impact of the digital age—particularly social media and online sharing—on child privacy and evaluates how Islamic legal principles can be applied to safeguard children in today's social context. In conclusion, child privacy in Islamic law is presented as an indispensable principle for protecting individual integrity, maintaining family order, and preserving moral and social values.