İnmeli afazik hastaların subakut dönemde fonksiyonel, kognitif değerlendirimleri ve rehabilitasyon sonuçları
Functional and cognitive evaluations and rehabilitation outcomes in subacute post-stroke patients with aphasia
- Tez No: 1008403
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZDEMİR BUDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İnmeli afazik hastalarda dil fonksiyonlarının objektif olarak belirlenmesi ve prognoz hakkında düşüncelerin oluşturulabilmesi, rehabilitasyon yaklaşımı açısından önem taşımaktadır. Afazi prognozu etiyoloji, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, lezyonun yeri ve büyüklüğü, afaziye eşlik eden diğer nörolojik bulgular, afazinin oluşmasından itibaren geçen süre ve rehabilitasyon etkinliğine bağlı olarak değişirebilir. Bu çalışmada subakut inme sonrası afazi gelişen hastalarda prognostik faktörleri belirlemeyi, afazi rehabilitasyon programının etkinliğini, motor, fonksiyonel, kognitif durum ve yaşam kalitesi ile dil fonksiyonları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve metod: Bu çalışmaya hastanemize subakut inme'ye bağlı afazi tanısı ile yatırılan yaşları 35 ile 82 arasında değişen 36 hasta alındı. Tüm hastaların yaşı, cinsiyeti, el dominansı, eğitim düzeyi, afazi tipi, SVO etiyolojisi, mevcut sistemik hastalıkları, lezyon yeri, sigara –alkol kullanımı, varsa kranial sinir tutulumu kaydedildi. Çalışmamızda motor iyileşme Brunnstrum Evreleri, spastisite; Modifiye Ashworth Skalası, yaşam kalitesi; SAQOL-39 ölçeği, fonksiyonel durum; Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ve Barthel skalası ile giriş-çıkış olarak değerlendirildi. Hastalara haftada 3 gün 45 dakika olacak şekide konvansiyonel konuşma terapisi uygulandı. Tedavi sonrası hastalar GAT-2 ve SAQOL-39 ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda 17'si erkek, 19'u kadın olan hastaların yaş ortalaması 57.9 idi. Hastaların 17'si ilkokul, 6'sı ortaokul, 8'i lise ve 5'i ise üniversite mezunuydu. Belli bir işte çalışan hasta sayısı 25 idi. Hastaların 19'u ailesiyle, 10'u eşiyle, 7'si ise tek başına yaşamaktaydı. Hastaların tedavi öncesi afazi tipi mikst olan 11 hastadan 1'inde motor afaziye evrilme olurken 10 hastada değişiklik görülmedi. Tedavi öncesi afazi tipi motor olan 20 hastadan 8'inde transkortikal motor, 4'ünde ise anomik afaziye değişim olurken 8 hastada değişiklik saptanmadı. Tedavi öncesi afazi tipi transkortikal afazi olan 2 hastada anomik olan 3 hastada tedavi sonrası afazi tipinde değişiklik tespit edilmedi. Lezyon yeri kortikal yerleşimli motor ve mikst afazisi olan 17 hastada ve tedavi sonrasında en fazla motor ve mikst afazi tespit edildi. Subkortikal yerleşimli 11 hasta ise tedavi öncesinde en fazla motor afazi tipi görülürken tedavi sonrasında en fazla anomik ve transkortikal motor afazi tipi saptandı. Hastalarımızda, tedavi sonrası kol, el ve alt ekstremite Brunnstrum evresinde, FAS düzeyinde, Barthel skorunda, FBÖ motor, kognitive ve toplam skorunda anlamlı artış görüldü. Çalışmamızda tedavi sonrası FBÖ kognitive skorundaki artış, tedavi sonrası SAQOL-39 toplam alt ölçek puanları ve GAT 2 toplam ve okuduğunu anlama alt ölçek puanlarındaki artışla ilişkili bulundu. Tedavi sonrası FBÖ total skoru arttıkça, SAQOL-39 toplam puanı da artmaktaydı. Tedavi sonrası FBÖ motor skorundaki değişim; SAQOL-39 ve GAT -2 toplam puanındaki değişim ile ilişkili bulundu. Çalışmamızda hastaların tedavi sonrası SAQOL-39 tüm alt ölçeklerinde ve GAT-2 'nin otomatik konuşma alt ölçeği hariç diğer parametrelerinde anlamlı iyileşme saptandı. Çalışmaya alınan hastalarda yaş ilerledikçe SAQOL-39'un; toplam, iletişim, psikososyal ve enerji alt ölçek puanlarında tedavi öncesine göre tedavi sonrasında değişim azalmaktaydı. Yine yaş ilerledikçe GAT-2'nin; toplam ve okuduğunu anlama alt ölçek puanlarında tedavi sonrasında daha az artış görülürken yaş ile GAT2'nin diğer alt ölçek puanlarındaki değişim anlamlı değildi. Olay süresi ile SAQOL-39 ve GAT-2 alt ölçek ve toplam puanlarındaki değişim anlamlı değildi Çalışmaya alınan hastaların tedavi sonrası SAQOL-39 ve GAT 2 toplam ve alt ölçek ölçek puanlarındaki değişimler cinsiyete göre anlamlı değildi Çalışmaya alınan hastaların öğrenim düzeyi yüksek olan grupta tedavi sonrası SAQOL-39'un toplam ve enerji alt ölçek puanlarında anlamlı değişim saptanırken, SAQOL-39'un diğer alt ölçekleri, GAT-2 puanlarındaki değişimler öğrenim durumuyla ilişkili bulunmadı. Hastalarımızın SAQOL-39 ve GAT -2 puanlarındaki değişimler SVO etiyolojisiyle anlamlı ilişki göstermedi. Çalışmaya alınan hastaların tedavi sonrası afazi tipi değişmeyen gruba göre afazi tipinde değişme görülen grupta SAQOL-39 toplam puanı, fiziksel, iletişim ve psikososyal puanlarında anlamlı artış saptandı. Tedavi sonrası afazi tipi değişmeyen gruba göre afazi tipinde değişme görülen grupta GAT-2 toplam puanı, okuduğunu anlama, tekrarlama ve adlandırma puanlarındaki artış anlamlıydı. Rehabilitasyon programına alınan hastaların tedavi sonrası SAQOL-39 toplam puanındaki artış ile GAT-2 toplam, okuduğunu anlama ve tekrarlama alt ölçek puanlarındaki artışla anlamlı ilişki gösterdi. Hastaların tedavi sonrası SAQOL-39 fiziksel alt ölçek puanındaki artış ile GAT-2 okuduğunu anlama, tekrarlama ve adlandırma, SAQOL-39 iletişim alt ölçek puanındaki artış ise GAT-2 toplam, okuduğunu anlama ve tekrarlama alt ölçek puanlarındaki artış ile anlamlı korelasyon gösterdi. Hastaların tedavi sonrası SAQOL-39 psikososyal alt ölçek puanındaki artış GAT-2 okuduğunu anlama alt ölçek puanındaki artış ile ilişkiliydi. Sonuç: İnme sonrası prognoz için gerçek ve güçlü belirleyicileri saptamak, rehabilitasyonun optimum zamanı ve yerini belirleme, ailelere yol gösterme tedavi yaklaşımlarını kıyaslama için gereklidir. İnmeden sonra postakut dönemde uygulanan konvansiyonel rehabilitasyon programları ile dil fonksiyonlarında gelişmeler sağlanabilir. Bizim sonuçlarımız dil fonksiyonlarındaki iyileşmenin hastanın kognitif ve fonksiyonel durumu sonuç olarak yaşam kalitesi ile ilişkili olabileceğini gösterdi. Uyguladığımız afazi rehabilitasyon programının otomatik konuşma hariç tüm dil fonksiyonlarında etkin olduğu ve mix afazik olgularda iyileşmenin daha az olduğu saptanmıştır. Ancak bu sonuçları genellemek için kontrol grubu içeren daha geniş hasta serilerinde yapılacak kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AND RESULTS Objective: To determine the tongue functions in patients with paralytic aphasia objectively and to constitute thoughts regarding prognosis is important in terms of the rehabilitation approach. Aphasia prognosis may be change depending on etiology, age, gender, education level, the location and size of lesion, other neurologic symptoms accompanying aphasia, the time passed since the formation of aphasia, and rehabilitation activity. We attempted in this study to determine the prognostic factors in patients developing aphasia after sub-acute stroke, the activity of the aphasia rehabilitation program, and to evaluate the relationship between motor, functional, cognitive status and life quality and tongue functions. Material and Method: This study included 36 patients with ages differing from 35 to 82, who were hospitalized with the diagnosis of aphasia due to sub-acute stroke at our hospital. Ages, genders, hand dominances, education levels, aphasia types, SVO etiologies, existing systemic diseases, lesion locations, smoking-alcohol habits, cranial nerves palsy, if any, of all of the patients were recorded. In our study, motor healing was evaluated as entry-outflow with Brunnstrum Stages, spasticity; Modified Scale, life quality; SAQOL-39 scale, functional status; Functional Independence Measuring (FIM) scale and Barthel scale. The patients were applied conventional speaking therapy 45 minutes, 3 days a week. The patients were evaluated with GAT-2 and SAQOL-39 after the treatment. Symptoms: The average age of the patients 17 of whom were male and 19 of whom were female was 57.9 in our study. 17 of the patients were primary school graduates, 6 of them were secondary school graduates, 8 of them were high school graduates, and 5 of them were university graduates. The number of the patients having a certain job was 25. 19 of the patients were living with their families, 10 of them were living with their partners, and 7 of them were living alone. 73 An inversion to motor aphasia occurred in 1 of the 11 patients with aphasia type mixed before treatment, 10 patients showed no changes. Transcortical motor occurred in 8 patients and a change to anomic aphasia occurred in 4 patients among 20 patients with aphasia type motor before the treatment, no changes were detected in 8 patients. No change after the treatment in aphasia types of 2 patients with aphasia type transcortical aphasia and 3 anomic patients before the treatment. At the utmost motor and mixed aphasia were detected in 17 patients with lesion location cortical-located motor and mixed aphasia and after the treatment. And at the utmost motor aphasia type was observed in 11 patients with sub-cortical-location before the treatment while at the utmost anomic and transcortical motor aphasia type were detected after the treatment. A significant increase in arm, hand and lower extremity Brunnstrum stage, in FAS level, in Barthel score, FIM motor, cognitive and total score in our patients after the treatment. In our study, the increase in the post-treatment FIM cognitive score was found to be correlated with the increase in the post-treatment SAQUL-39 total subscale points and GAT 2 total and reading comprehension subscale points. The higher the post-treatment FIM motor score, the higher the SAQOL-39 total point. The change in the post-treatment FIM motor score was found to be correlated with the change in the SAQOL-39 and GAT-2 total points. A significant healing was detected in our study in the entire SAQOL subscales and in the parameters of GAT-2 other than automatic speech subscale. The older the patients included in the study, the lower the post-treatment change in the total, communication, psychosocial, and energy subscale points of SAQOL-39 compared to pre-treatment. Again, the older the patients, the lower the post-treatment increase in the total and reading comprehension subscale points of GAT-2 while the change in the other subscale points o GAT-2 were not significant. The change in the case time and the subscale and the total points of SAQOL and GAT-2 was not significant. The changes in the post-treatment SAQOL-39 and GAT-2 total and subscale points of the patients included in the study were not significant with regards to gender. A significant change was detected in the post-treatment SAQOL-39 total and energy subscale points in the group of those who had a high level of education among the patients included in the study, 74 while the other subscales of SAQOL-39, the changes in the GAT-2 points were not found to be correlated with the education status. The changes of our patients in the SAQOL-39 and GAT-2 points did not show any significant correlation with the SVO etiology. A significant increase were detected in the SAQOL-39 total point, physical, communication, and psychosocial points in the group in which a change in the aphasia type were observed compared to the group in which the aphasia type did not change after the treatment in the patients included in the study. The increase in the GAT-2 total point, reading comprehension, repetition and naming points in the group in which a change in the aphasia type was observed compared to the group in which the aphasia type did not change after the treatment was significant. The increase in the post-treatment SAQOL-39 total point of the patients included in the rehabilitation program showed a significant correlation with the increase in the GAT-2 total, reading comprehension, and repetition subscale points. The increase in the post-treatment SAQOL-39 physical subscale point and the increase in the GAT-2 reading comprehension, repetition, and naming, SAQOL-39 communication subscale point showed a significant correlation with the increase in the GAT-2 total, reading comprehension, and repetition subscale points of the patients. The increase in the post-treatment SAQOL-39 psychosocial subscale point of the patients was correlated with the increase in the GAT-2 reading comprehension subscale point. Result: To detect the actual and strong determinants for the post-stroke prognosis is necessary for determining the optimum time and location of the rehabilitation, for guiding the patients and for comparing the treatment approaches. Improvements in tongue functions may be obtained by means of the conventional rehabilitation programs applied in the post-acute period after the stroke. Our results showed that healing of the tongue functions may be correlated with the cognitive and functional status of the patients, and as a result with the life quality. It was detected that the aphasia rehabilitation program we apply is effective in all of the tongue functions except for the automatic speech, and healing is less in the mix aphasic cases. However, to generalize these results, there is a need for more comprehensive studies to be conducted with larger patient series including control groups.