Reklamda ünlü kaynak kullanımı ve ikna: İkna ilkeleri çerçevesinde bir analiz
The use of celebrity source in advertising and persuasion: An analysis within the framework of persuasion principles
- Tez No: 1008411
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN BANU BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İletişim süreci, doğası gereği kaynağın bir mesajı alıcıya iletmesinden daha öte, belli bir tutum veya davranış değişikliğini amaçlamaktadır. İkna edici iletişim sürecinde, iletişim ögelerinin tamamı farklı bir amaca hizmet etmektedir. İkna edici iletişimde sıklıkla kullanılan reklamlarda, alıcıyı ikna etmek ve alıcının satın alma davranışı göstermesini sağlamak için ikna edici unsurlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada kaynak faktörü, mesajın etkinliğini ve güvenilirliğini belirleyen önemli bir bileşen olarak öne çıkmaktadır. Reklamlarda kullanılan kaynağın, alıcının ilgisini çekmesi, mesajı doğru ve etkili bir biçimde iletmesi ikna ediciliği belirleyen ölçütlerden biridir. Bu sebeple reklamlarda ilgi çekici ve alıcının beğenisini kazanmış kişilerin kullanılması, ikna edici iletişim stratejilerinden biridir. Çünkü markalar, kaynağın özellikleriyle alıcı nezdinde olumlu bir imaj yaratmaya çalışmaktadır. Bu noktada ünlü kaynak kullanımı önemli hale gelmektedir. İkna edici iletişimde belli tekniklerin varlığını savunan Robert Cialdini, ikna ilkeleriyle alıcının nasıl ikna olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yönüyle reklamlarda ünlü kaynak kullanımının, ikna ilkeleriyle yakından ilişkili olduğu görülmektedir. Buradan hareketle reklamların sadece ürün tanıtımı yapmadığı, alıcıyı ikna etmek amacıyla çeşitli ikna stratejilerinden yararlandığı söylenebilir. Bu bağlamda reklamlarda ünlü kullanımı, ikna edici iletişimin etkinliği noktasında oldukça önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, reklamlarda ünlü kaynak kullanımının ikna edici iletişim açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Amaçlı örneklem tekniğiyle seçilen sekiz reklam, kaynak özellikleri ve Robert Cialdini ikna ilkeleri bakımından nitel içerik analiziyle incelenmiştir. Reklamlardaki ünlü kaynağın hangi ikna ilkesini desteklediği ve bunun ikna edici iletişime katkısı detaylı bir biçimde incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, reklamlarda kullanılan ünlü kaynağın ikna ilkelerini desteklediği ve bu durumun, markanın tüketici üzerinde ikna ediciliği arttırmak amacıyla oluşturulduğu görülmüştür. Bulgular neticesinde, reklamlarda ünlü kaynağın kullanımının bilinçli bir seçim olduğu ve tüketiciyi beğenilirlik ilkesi temelinde etkilemenin amaçlandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
By its very nature, the communication process aims to achieve a specific change in attitude or behavior, rather than merely conveying a message from the source to the recipient. In the persuasive communication process, all elements of communication serve a different purpose. In advertisements, which are frequently used in persuasive communication, persuasive elements are necessary to convince the recipient and encourage them to make a purchase. At this point, the source factor emerges as a key component that determines the message's effectiveness and credibility. The source used in advertisements must capture the recipient's attention and convey the message accurately and effectively; this is one of the criteria determining persuasiveness. For this reason, using individuals who are engaging and have earned the recipient's approval is one of the strategies of persuasive communication. This is because brands strive to create a positive image in the recipient's eyes through the source's characteristics. In this context, the use of celebrity sources becomes significant. Robert Cialdini, who advocates for the existence of specific techniques in persuasive communication, explains how the recipient is persuaded through the principles of persuasion. In this regard, it is evident that the use of celebrity endorsements in advertising is closely linked to these principles of persuasion. Based on this, it can be argued that advertisements do not merely promote products but utilize various persuasion strategies to convince the audience. In this context, the use of celebrities in advertisements has become quite significant in terms of the effectiveness of persuasive communication. This study aims to evaluate the use of celebrity endorsements in advertisements from the perspective of persuasive communication. Eight advertisements selected using a purposive sampling technique were analyzed through qualitative content analysis in terms of source characteristics and Robert Cialdini's principles of persuasion. The study examined in detail which persuasion principle the celebrity source in the advertisements supports and its contribution to persuasive communication. The results of the study indicate that the use of celebrity endorsements in advertisements supports the principles of persuasion, and that this practice is employed to enhance the brand's persuasive power over consumers. Based on these findings, it is believed that the use of celebrity endorsements in advertisements is a deliberate choice aimed at influencing consumers based on the principle of likability.