Yaratıcı hareket temelli kodlama eğitim programının anasınıfı çocuklarının bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisininincelenmesi
Investigation of the effect of a creative movement-based coding education program on the computational thinking skills of preschool children
- Tez No: 1008410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT HAMİDEN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaratıcı hareket temelli kodlama eğitim programının anasınıfına devam eden çocukların bilgi işlemsel düşünme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Afyonkarahisar il merkezinde bulunan bağımsız anaokullarına devam eden 60-72 aylık toplam 77 çocuk oluşturmaktadır. Örneklem grubunda 31 çocuk deney grubunda, 46 çocuk ise kontrol grubunda yer almıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından oluşturulan“Demografik Bilgi Formu”, araştırmacı tarafından geliştirilen“Yaratıcı Hareket Temelli Kodlama Eğitim Programı”ve çocukların bilgi işlemsel düşünme becerilerini belirlemek amacıyla Türkçeye uyarlaması yapılan“TechCheck-K Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Deney grubuna, araştırmacı tarafından geliştirilen Yaratıcı Hareket Temelli Kodlama Eğitim Programı on hafta süreyle haftada iki oturum olmak üzere uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Programı kapsamında yürütülen mevcut eğitim sürecine devam edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi sürecinde normallik varsayımları incelenmiştir. Verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle non-parametrik testlerden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, deney ve kontrol gruplarının son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir. Ayrıca deney grubundaki çocukların ön test, son test ve kalıcılık testi puanları arasında bilgi işlemsel düşünme becerileri açısından anlamlı bir artış olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, yaratıcı hareket temelli kodlama etkinliklerinin okul öncesi dönemde çocukların bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirmede etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları doğrultusunda, okul öncesi eğitim programlarında yaratıcı hareket temelli kodlama etkinliklerine yer verilmesinin, çocukların bilişsel gelişimlerini destekleyici bir yaklaşım olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of a creative movement-based coding education program on the computational thinking skills of children attending kindergarten. The study was conducted using a pre-test–post-test controlled quasi-experimental design. The sample consisted of a total of 77 children aged 60–72 months attending independent kindergartens in the central district of Afyonkarahisar during the 2024–2025 academic year. The sample included 31 children in the experimental group and 46 children in the control group. The data collection tools used in the study included the“Demographic Information Form”created by the researcher, the“Creative Movement-Based Coding Education Program”developed by the researcher, and the“TechCheck-K Computational Thinking Skills Scale,”which was adapted into Turkish to assess the children's computational thinking skills. The Creative Movement-Based Coding Education Program, developed by the researcher, was implemented for the experimental group over a period of ten weeks, with two sessions per week. In the control group, the existing educational process conducted under the Ministry of National Education's Preschool Education Program continued. During the data analysis process, assumptions of normality were examined. Since the data did not follow a normal distribution, non-parametric tests were utilized. The research findings indicated a significant difference in favor of the experimental group between the post-test scores of the experimental and control groups. Additionally, a significant increase in computational thinking skills was observed among the children in the experimental group when comparing their pre-test, post-test, and retention test scores. The results indicate that creative movement-based coding activities are an effective method for developing children's computational thinking skills during the preschool period. Based on the research findings, it is believed that incorporating creative movement-based coding activities into preschool education programs would serve as an approach that supports children's cognitive development.