Liman devleti denetimlerinde denizde çalışma sözleşmesi (MLC 2006) kaynaklı uygunsuzlukların incelenmesi
An analysis of maritime labor convention (MLC 2006)-related deficiencies in port state control inspections
  1. Tez No: 1008415
  2. Yazar: NERUZ KENAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ FIŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Denizcilik sektörü, uluslararası ticaretin temel taşlarından biri olup tarih boyunca ekonomik ve kültürel etkileşimlerin önemli bir aracı olmuştur. Ancak gemi adamlarının uzun süreli yaşam ve çalışma alanı olan gemilerdeki ağır çalışma koşulları, insan haklarına uygun yaşam standartlarının zaman zaman göz ardı edilmesine yol açmıştır. Bu durum, gemi adamlarının sektörden uzaklaşmasına neden olmuş ve denizcilikte çalışma koşullarının iyileştirilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu doğrultuda, Denizcilik Çalışma Sözleşmesi (MLC 2006), denizcilerin haklarını korumayı ve güvenli/emniyetli çalışma ortamlarını sağlamayı amaçlayan önemli bir düzenleme olarak hayata geçirilmiştir. Bu çalışmada, liman devleti denetimlerinde MLC 2006 kapsamında tespit edilen uygunsuzluklar ve bu uygunsuzlukların gemi tutulmalarına etkileri incelenmektedir. Çalışma, mevcut eksikliklerin analiz edilerek uygunsuzlukların tekrarlanmasını önlemeyi ve denizcilik sektöründe gemiadamı haklarının korunmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu amaçla, gemilerin tutulmasına yol açan uygunsuzluklar listelenecek ve bayes ağları ile makine öğrenmesi algoritmaları kullanılarak analiz edilecektir. Elde edilen bulgular, denizcilik sektöründe çalışanların yaşam ve çalışma koşullarını iyileştirme yönünde katkılar sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The maritime industry has been a cornerstone of international trade and a key facilitator of economic and cultural interactions throughout history. However, the harsh working conditions on ships, which serve as long-term living and working environments for seafarers, have sometimes led to the disregard of human rights and appropriate living standards. This situation has caused seafarers to distance themselves from the sector, highlighting the need for improvements in working conditions within the maritime industry. In response, the Maritime Labour Convention (MLC 2006) was introduced as a significant regulation aimed at protecting the rights of maritime workers and ensuring safe working environments. This study examines the deficiencies identified during port state control inspections under MLC 2006 and their impact on ship detentions. The study aims to analyze existing deficiencies, prevent the recurrence of them, and contribute to the protection of workers' rights in the maritime sector. To this end, deficiencies leading to ship detentions will be listed and analyzed using Bayesian networks and machine learning algorithms. The findings are expected to provide significant contributions to improving the living and working conditions of workers in the maritime sector.