Travmatik beyin hasarı modelinde alfa lipoik asidin retina ve optik sinir üzerindeki nöroprotektif etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the neuroprotective effects of alpha-lipoic acid on the retina and optic nerve in a traumatic brain injury model
  1. Tez No: 1008419
  2. Yazar: MUSTAFA KAAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH USTA SOFU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Travmatik beyin hasarı (TBH), kapalı ya da açık kafa travmalarında ortaya çıkabilen ve kliniği bilinç değişikliğinden ağır nörolojik sekellere kadar uzanan önemli bir nörotravma problemidir. Esas hasarın, travmayı izleyen oksidatif dengesizlik, inflamasyon ve apoptoz gibi süreçlerin tetiklediği yanıtlarla büyüdüğü bilinmektedir. Santral sinir sisteminin uzantısı niteliğindeki retina ve optik sinir de bu sekonder mekanizmalara duyarlıdır. Bu nedenle TBH sonrasında yapısal ve fonksiyonel görme kayıpları gelişebilmektedir ve ne yazık ki çoğunlukla kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Alfa lipoik asit (ALA), mitokondriyal enzim komplekslerinde kofaktördür ve farmakolojik dozlarda antioksidan/antiinflamatuar özellikler gösterir. Alfa lipoik asidin (ALA) TBH'ye bağlı retina-optik sinir hasarı üzerindeki etkileri sınırlı verilerle tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı; deneysel TBH modelinde ALA'nın retina ve optik sinirde tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-α) ve nükleer faktör-kappa B (NF-κB) ile ilişkili inflamasyon yanıtını ve kaspaz-3 ile ilişkili apoptozu nasıl etkilediğini ortaya koymak ve nöroprotektif potansiyelini değerlendirmektir. Bu deneysel çalışmada, 32 adet Wistar albino cinsi dişi rat denek olarak kullanıldı ve Uçar ve ark. tarafından modifiye edilen Marmarou ağırlık düşürme modeli ile yaygın aksonal hasar oluşturuldu. Denekler Kontrol, Travma, Travma+ALA ve ALA olmak üzere dört gruba ayrıldı. Travma+ALA grubuna travmadan 30 dakika sonra intraperitoneal ALA uygulandı. Travmayı izleyen 24. saatte sakrifikasyon yapılarak retina ve optik sinir dokuları çıkarıldı ve histopatolojik/immünohistokimyasal incelemeye alındı. TNF-α, NF-κB ve kaspaz-3 ekspresyonları retina ve optik sinirde immünohistokimyasal yöntemle analiz edildi. Ek olarak optik sinirde Luxol Fast Blue (LFB) miyelin boyaması kullanıldı. Travma grubunda retina ve optik sinirde TNF-α, NF-κB ve kaspaz-3 ekspresyonlarının belirgin şekilde arttığı, buna karşılık Travma+ALA grubunda ise bu artışın anlamlı düzeyde gerilediği saptandı. Luxol Fast Blue (LFB) boyamasının Travma grubunda azaldığı, Travma+ALA grubunda ise Travma grubuna kıyasla arttığı gözlendi. Sonuçlarımız ALA'nın TBH'ye bağlı görsel yolak etkileniminde antiinflamatuar ve antiapoptotik mekanizmalar üzerinden nöroprotektif potansiyel taşıdığını gösterdi. Bulgularımız ALA'nın ileri deneysel çalışmalarla desteklenebilecek bir ajan olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Traumatic brain injury (TBI) is a major neurotrauma entity that may occur after closed or penetrating head trauma, with a clinical spectrum ranging from transient alterations in consciousness to severe neurological sequelae. The principal burden of injury is known to expand through secondary responses triggered after trauma, including oxidative imbalance, inflammation, and apoptosis. As extensions of the central nervous system, the retina and optic nerve are also vulnerable to these secondary mechanisms. Consequently, TBI may lead to structural and functional visual impairment, for which definitive treatment options are often limited. Alpha lipoic acid (ALA) is a cofactor in mitochondrial enzyme complexes and, at pharmacological doses, exhibits antioxidant and anti-inflammatory properties. However, data regarding ALA in TBI-related retinal and optic nerve involvement remain limited. The aim of this study was to investigate, in an experimental TBI model, how ALA modulates the inflammatory response associated with tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) and nuclear factor-kappa B (NF-κB) and the apoptosis-related marker caspase-3 in the retina and optic nerve, and to evaluate its neuroprotective potential. In this experimental study, 32 female Wistar albino rats were used. Diffuse axonal injury was induced using the modified Marmarou weight-drop model described by Uçar et al. Animals were assigned to four groups: Control, Trauma, Trauma+ALA, and ALA. In the Trauma+ALA group, intraperitoneal ALA was administered 30 minutes after trauma. At 24 hours post-injury, animals were sacrificed, and retinal and optic nerve tissues were harvested for histopathological and immunohistochemical evaluation. TNF-α, NF-κB, and caspase-3 expression levels in the retina and optic nerve were assessed by immunohistochemistry. In addition, Luxol Fast Blue (LFB) staining was performed in the optic nerve. Marked increases in TNF-α, NF-κB, and caspase-3 expression were observed in the Trauma group in both the retina and optic nerve, whereas these elevations were significantly attenuated in the Trauma+ALA group. LFB staining demonstrated reduced myelin staining in the Trauma group, while staining intensity was greater in the Trauma+ALA group compared with the Trauma group. Overall, our findings indicate that ALA has neuroprotective potential in TBI-related visual pathway involvement, likely through anti-inflammatory and anti-apoptotic mechanisms. These results suggest that ALA may represent a promising agent warranting further investigation in advanced experimental studies.