Ordu ili aşağı melet havzası odunsu bitki biyoçeşitliliğinin dirençlilik düzeyininbelirlenmesi ve haritalandırılması
Determination and mapping of woody plant bi̇odi̇versity resilience status, a case study ordu lower melet basi̇n
  1. Tez No: 1008426
  2. Yazar: ASLIHAN ARGAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA ŞENGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Biyolojik çeşitlilik kavramı genetik farklılıklara sahip canlı türlerinden oluşan farklı işlevlere sahip çeşitli ekosistemlere dağılmış olan tür ve sayı bakımından zengin canlı topluluklarıdır. Ülkemiz hem flora hem de fauna açısından bulunduğu kuşak itibariyle oldukça zengin bir konuma ve çeşitliliğe sahiptir. Bu çeşitlilik de kültürel, ekonomik ve ekolojik açıdan önem arz etmektedir. Bu durum aynı zamanda küresel ısınma ve iklim değişikliği, doğal afetler ve insan etkisi gibi nedenlerden dolayı bu kavram üzerine baskı oluşturmaktadır. Bu baskıların önlenmesi veya en aza indirilmesi açısından farklı bilim dalları birçok araştırma ve öneri geliştirmektedir. Bu kapsamda bu kavram Peyzaj Mimarlığı meslek disiplininde dirençlilik parametresi üzerinden ele alınmıştır. Araştırma Ordu İli Aşağı Melet Havzasında yürütülmüştür. Araştırma kapsamında odunsu bitki biyoçeşitliliğinin dirençlilik durumunun belirlenmesi amacıyla dirençlilik kapsamında tür çeşitliliği (Shannon Index), Tür zenginliği (species richness), peyzaj düzeyinde dirençlilik metrikleri (Aggregatıon ındex, Patch densıty, Patch cohesıon ındex ve NDVI) odunsu bitkiler düzeyinde değerlendirilmiş ve haritalandırılmıştır. Tüm parametrelerinin haritalama işlemlerinin tamamlanmasının ardından yürütülen AHP sürecine paralel olarak Arcmap programında doğrusal kombinasyon tekniği kullanılarak 'Ordu İli Aşağı Melet Havzası Odunsu Bitki Biyoçeşitliliği Dirençlilik Haritası' üretilmiştir. Oluşturulan harita ile biyoçeşitlilik açısından direnci yüksek olan ve direnci az olan alanlar ortaya konulmuş olup alanın korunması, yönetimi ve planlanmasına yönelik stratejiler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biodiversity is defined as species with genetic variation forming communities that are rich in terms of species composition and individual abundance, distributed across ecosystems with different functions. Due to its geographical location and phytogeographical characteristics, Türkiye possesses significant richness and diversity in both flora and fauna. This diversity holds considerable cultural, economic, and ecological importance. However, factors such as global warming and climate change, natural disasters, and anthropogenic impacts exert substantial pressure on biodiversity. In order to prevent or minimize these pressures, various scientific disciplines conduct research and develop strategic recommendations. Within this context, biodiversity has been addressed through the resilience parameter in the discipline of Landscape Architecture. The study was conducted in the Lower Melet Basin of Ordu Province. Within the scope of the research, in order to determine the resilience status of woody plant biodiversity, species diversity (Shannon Index), species richness, and landscape-level resilience metrics (Aggregation Index, Patch Density, Patch Cohesion Index, and NDVI) were evaluated at the woody plant level and spatially mapped. Following the completion of the mapping processes of all parameters, a“Woody Plant Biodiversity Resilience Map of the Lower Melet Basin, Ordu Province”was produced using the linear combination technique in ArcMap, in parallel with the Analytic Hierarchy Process (AHP). The resulting map identified areas with high and low biodiversity resilience, and accordingly, strategies were developed for the conservation, management, and planning of the area.