Bağımlılıkla mücadele bağlamında uyuşturucu veya uyarıcı madde bağımlısı tutuklu ve hükümlülere yönelik ceza ve tedbirlerin infazı
The execution of sentences and security measures for detainees and convicts addicted to narcotic drugs or psychotropic substances regarding the fight against addiction
  1. Tez No: 1008434
  2. Yazar: YASEMEN ÖZTÜRKCAN
  3. Danışmanlar: DR. SERDAR TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Uyuşturucu veya uyarıcı madde bağımlılığı, insan ve toplum sağlığını tehdit eden, çok boyutlu ve sınır aşan bir sorundur. Ulusal ve uluslararası alanda yürütülen çalışmalar, bağımlılıkla mücadele bağlamında hoşgörülü yaklaşım ve uygulamalar geliştirilmesine vesile olmuştur. Suç politikası ve cezai yaptırımlar açısından, bağımlılıkla mücadelede tedavi tedbirlerine öncelik verilmiş; hürriyeti bağlayıcı cezalar ikinci plana alınmıştır. Çalışmamızda; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 191. maddesinde yer alan kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak fiilleri ile uyuşturucu veya uyarıcı madde bağımlıları hakkında verilen ceza ve tedbirlerin infaz süreçleri incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle uyuşturucu ve uyarıcı maddeler ve bağımlılık kavramı ilk bölümde ele alınmıştır. Uluslararası Sözleşmeler ve karşılaştırmalı hukukta madde bağımlılığına yaklaşım ve uygulama örnekleri ikinci bölümde incelenerek, somut veriler üzerinden değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Narcotic drugs or psychotropic substances addiction is a multidimensional and transboundary problem which threatens human and public health. Numerous national and international research have conduced to the development of tolerant approaches and practices within the context of the fight against addiction. While drug addiction treatments have been given priority, less attention is given to the penalties of imprisonment. As a basis of this research, the execution of penalties and precautions given in the Article 191 of the Turkish Penal Code no.5237 for the purchase, receipt or possession of narcotics or psychotropic substances for personal use or addiction of narcotics or psychotropic substances are examined in the third chapter. For this purpose, the first chapter discusses the concept of narcotic drugs and psychotropic substances and addiction. Approaches and examples of the execution of the drug addiction in international conventions and comparative law are examined in the second chapter, along with evaluations of the factual data.