Neogene paleomagnetic analysis of Northwest Anatolia
Kuzey Batı Anadolu'da neojen dönemine ait paleyomanyetik analiz
  1. Tez No: 1008489
  2. Yazar: MERYEM DİLAN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETDİN KAYMAKCI, PROF. DR. BORA UZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kuzeybatı Anadolu, dağınık genişleme ve transtansiyonel tektonik ile ilişkili Miyosen deformasyonunun mekânsal ve zamansal evrimini anlamak açısından kilit bir bölgedir. Bu çalışma, kuzeybatı Anadolu'daki seçilmiş Neojen havzalarında yüzeylenen Miyosen yaşlı volkanik ve sedimanter birimler üzerinde gerçekleştirilen bütünleşik paleomanyetik ve kinematik analizleri sunmakta ve düşey eksen etrafındaki rotasyonların nicel olarak belirlenmesini ve bu rotasyonların havza ölçeğindeki deformasyon ile ilişkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yeni paleomanyetik veriler, düşey eksen etrafındaki rotasyonların sistematik ve zamansal olarak ayrışmış bir karakter sergilediğini göstermektedir. Erken Miyosen birimleri baskın olarak saat yönünde rotasyonlar kaydederken, Orta–Geç Miyosen birimleri genellikle daha büyük büyüklüklere sahip saat yönünün tersine rotasyonlarla karakterizedir. Bu rotasyonlar, tekil havzalar içinde ve komşu havzalar arasında belirgin bir mekânsal tutarlılık sunmakta olup, yerel ya da noktasal etkilerden ziyade bölgesel deformasyon örüntülerini yansıttıklarını göstermektedir. KD-GB doğrultulu havzaların karşılaştırmalı analizi, Gördes Havzası'nın Akhisar ve Bigadiç alanları ile benzer rotasyon yönleri ve zamanlaması sergileyen ortak bir dönme geçmişine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık, Demirci ve Selendi havzaları, rotasyon örüntüleri ve gerilme yönelimleri açısından güneydeki gruptan belirgin şekilde ayrılan, kendi içinde tutarlı ayrı bir kinematik alan tanımlamaktadır. Bu sonuçlar, kuzeybatı Anadolu'daki KD-GB doğrultulu havzaların Miyosen boyunca tek ve uniform bir tektonik rejim altında gelişmediğini, aksine mekânsal olarak heterojen havza gelişim süreçlerini kaydettiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Northwestern Anatolia constitutes a key region for understanding the spatial and temporal evolution of Miocene deformation associated with distributed extension and transtensional tectonics. This study presents an integrated paleomagnetic and kinematic analysis of Miocene volcanic and sedimentary units exposed within selected Neogene basins of northwestern Anatolia, with the aim of quantifying vertical-axis rotations and their relationship to basin-scale deformation. New paleomagnetic results document systematically and temporally distinct vertical-axis rotations. Early Miocene units record consistent clockwise rotations, whereas middle to late Miocene units are characterized by counterclockwise rotations of generally larger magnitude. These rotations show clear spatial coherence within individual basins and between adjacent basins, indicating that they reflect regional deformation patterns rather than local or site-specific effects. Comparative analysis of NE-trending basins indicates that the Gördes Basin exhibits a rotational history comparable to that of the Akhisar and Bigadiç areas, characterized by similar rotation senses and timing. In contrast, the Demirci and Selendi basins define a distinct kinematic domain, internally consistent but clearly separated from the southern group in terms of rotation patterns and stress orientations. These results demonstrate that NE-trending basins in northwestern Anatolia did not evolve under a single, uniform tectonic regime, but instead record spatially heterogeneous basin development during the Miocene.