Kronik karaciğer hastalıkları etiyolojisi ve hepatoselüler kanser birlikteliği: Hastalık seyrine etki eden faktörlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 1008488
  2. Yazar: ELİF NAZ BAŞARIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN İDİLMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hepatoselüler karsinom (HSK) hastalarında etiyolojik, demografik, genetik faktörlerin ve tümör biyolojisinin hastalık seyri ve sağkalım üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: HSK tanısı alan 105 hasta çalışmaya dahil edildi. Demografik veriler, klinik bulgular, laboratuvar sonuçları ve radyolojik görüntülemeler hastane kayıt sistemlerinden geriye dönük incelendi. Genetik mutasyon için PNPLA3 rs738409 (I148M) polimorfizmi, saklanan serum örneklerinden değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 65 yıl olup erkek cinsiyet (%78) baskın olarak saptandı. Birlikte olan karaciğer hastalığının etiyolojik dağılımda en sık neden viral hepatitler (%57) iken, MASLD (%31) ikinci sırada yer aldı. Hastaların büyük çoğunluğunda (%90) siroz mevcuttu. Sirozlu hastaların önemli bir kısmı iyi karaciğer rezervine sahipti (Child-Pugh A %63). Tümör özellikleri incelendiğinde hastaların yarısından fazlasında soliter lezyon saptanırken (%55), yaklaşık dörtte birinde multipl tümör mevcuttu. Portal ven invazyonu %12, ekstrahepatik yayılım ise %9 oranında izlendi. Hastaların %36'i küratif, %29'u lokorejyonel, %10'u sistemik ve %25'i palyatif tedavi aldı. Medyan sağkalım süresi küratif tedavi alan hastalarda 34 ay idi. PNPLA3 GG homozigot mutasyonu MASLD birlikteliği olan HSK'lı hastalarda daha sık saptandı. GG mutasyonu olan hastalarda diğer hastalara göre daha ileri hastalık evresi ve azalmış medyan sağkalım süresi saptandı (sırasıyla 3,98 ay ve 14,85 ay). Sonuç: HSK'nın heterojen doğası, etiyolojik ve genetik faktörlerin hastalık seyri üzerindeki belirleyici rolü bu çalışmada ortaya konulmuştur. MASLD'nin artan prevalansı ile birlikte HSK etiyolojisinde daha yaygınlaştığı gösterilmiştir. PNPLA3 gen polimorfizminin kötü prognoz ile ilişkisi, bu varyantın gelecekte risk sınıflaması ve bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarında potansiyel bir biyobelirteç olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir. Bu bulgular, HSK yönetiminde kişiselleştirilmiş stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aims of this study were to evaluate the impact of diverse etiologic, demographic and genetic factors, and tumor characteristics on disease progression and survival outcomes in patients with hepatocellular carcinoma (HCC). Materials and Methods: The study comprised 105 HCC patients diagnosed and followed at a tertiary care center. Demographic characteristics, clinical findings, laboratory parameters, radiological imaging data and treatment related information were retrieved from hospital records and analyzed retrospectively. PNPLA3 rs738409 (I148M) gene polymorphism was assessed through patients' stored serum samples. Results: The mean age of the patients included in the study was 65 years, with a predominance of the male sex (78%). In the etiological distribution of concomitant liver disease, viral hepatitis was the most common cause (57%), while MASLD (31%) ranked second. Cirrhosis was present in the majority of patients (90%), with a substantial proportion demonstrating preserved liver function (Child–Pugh class A: 62.9%). Regarding tumor characteristics more than half of the patients presented with a solitary lesion (55%), whereas approximately one-quarter had multifocal disease. Portal vein invasion and extrahepatic spread were observed in 12.4% and 8.6% of patients, respectively. Treatment distribution revealed that 36% of patients received curative therapy, 29% underwent locoregional interventions, 10% received systemic therapy and 25% were managed with palliative approaches. The median survival time was 34 months in patients receiving curative treatment. The PNPLA3 GG homozygous mutation was detected more frequently in HCC patients with MASLD. Patients with the GG mutation had a more advanced disease stage and a decreased median survival time compared to other patients (3.98 months and 14.85 months, respectively). Conclusion: This study outlines the heterogeneous nature of HCC and the decisive role of etiological and genetic factors on disease progression. With the rising prevalence of MASLD, its contribution to HCC etiology appears to be increasing. Observed association between the PNPLA3 polymorphism and its adverse clinical outcomes suggests that this genetic variant may serve as a potential biomarker for risk assessment and personalized treatment options. These findings will contribute to the development of personalized strategies in HCC management.