Çerçeve aktarma şebekeleri
Frame relay networks
  1. Tez No: 100849
  2. Yazar: DEVRİM SİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSEL DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÇERÇEVE AKTARMA ŞEBEKELERİ ÖZET Çerçeve aktarma sistemleri yüksek hız ve düşük gecikme ihtiyacını karşılamak amacıyla tasarlanmıştır. Çerçeve aktarmanın temeli HDLC ve HDLC-türevi protokollerdir. X.25 kaynaklı istatistiksel çoğullama, virtüel devre gibi bir çok kavramı kullanmaktadır. İkinci bölümde OSI modeli gibi haberleşme sistemlerinin temelleri ve X.25 ile ilişkisi incelenmiştir. Çerçeve aktarma, şebeke katmanının az bir kısmı ile veri bağlantı katmanının sınırlı özelliklerini kullanmaktadır. Bunun dışındaki işleri üst katmanlara havale etmiştir. Günümüzdeki herhangi bir bilgisayar ile de bu işlemler yapılabilmektedir. X.25, hem iletim hatlarının güvenilir olmadığı, hem de son kullanıcı aygıtlarının yetersiz olduğu durumlar için tasarlanmıştır. Üçüncü bölümde çerçeve aktarma şebekelerindeki temel fonksiyonlara bir giriş yapılmaktadır. Çerçeve aktarma işlemleri 2. ve 3. katmam kullanır. Kullanıcı oturumları için DLCI tanıtıcıları kullanılır. Ayrıca yığılma bildirimi için kullanılan BECN, FECN bitleri ile çerçevelerin atılma önceliğini bildiren DE bitleri de bu bölümde incelenmiştir. Dördüncü bölümde hizmet tanımlamaları başlığı altında çerçeve aktarmanın kullanıcı, kontrol ve yönetim düzlemleri incelenmiştir. ITU-T ve ANSI tararından yayımlanan CIR, net çıkış verimi, gecikme gibi performans kriterleri de bu bölümde incelenmiştir. Beşinci bölümde çerçeve aktarma şebekesinin çekirdek yapısı açıklanmıştır. Kullanıcı şebeke arabiriminin felsefesi de burada açıklanmıştır. Altıncı bölümde UNI ve NNI'deki trafik yönetimi ve yığılma kontrolü üzerinde durulmuştur. BECN, FECN ve DE bitlerinin kullanımı, ve ANSI ve ITU-T tarafından tanımlanan performans parametreleri yani garanti edilen iletim hızı (CIR), garanti edilen patlama hızı ve aşılan patlama hızı bu bölümde açıklanmıştır. Yedinci bölüm çerçeve aktarma uygulamalarından biri olan ses iletimi üzerinde durmaktadır. Her ne kadar çerçeve aktarma ses amaçlı üretilmemişse de üreticiler FRAD'lara ekledikleri donanımlarla bu desteği vermektedirler. Ses iletiminin çerçeve aktarma açısından bazı zorlukları vardır. Bunların başında jitter gelmektedir. Sesin gecikmeye karşı hassas olması sebebiyle kısa çerçevelerin kullanılması önerilmektedir. Ancak bu durum şebekenin yoğunluğunu arttırmaktadır. xıSekizinci bölüm çerçeve aktarma ile ATM'nin birlikte çalışmasını incelemektedir. Önce ATM hakkında kısa bilgiler verildikten sonra çerçeve aktarma şebekeleriyle olan bağlantılarının çeşitli versiyonları incelenmiştir. Son bölümde ise çerçeve aktarmanın geleceği tartışıldıktan sonra şebekelerdeki en önemli sorun olan yığılmaya karşı bir öneri getirilmiştir. xu
Özet (Çeviri)
FRAME RELAY NETWORKS SUMMARY Frame relay systems are designed to support users, who need increased bandwidth for internetworking their machines, and less delay for their traffic. The basis for frame relay is HDLC and HDLC-derived protokols. Frame relay uses many of the concepts of X.25 -such as statistical time division multiplexing- and include the concept of the virtual circuit, which is called the data link connection identifier (DLCI) in frame relay. In the second chapter basics of communication systems, like OSI model and relationship with frame relay, X.25 are examined. Frame relay uses only a small part of the conventional network layer and limited features of the data link layer. The stripping away of these functions provides for minimal (but fast and efficient) services, which requires that additional operations be performed at the upper layers typically located in the user computer. The frame relay approach is to eliminate almost all of these feature for the sake of efficiency and speed. The third chapter provides a tutorial of the major functions of the frame relay networks. Frame relay operations use a subset of the data link layer and the network layer operations. DLCFs are used for identifications of user sessions. With few exceptions, DLCI's are premapped before data transmission occurs. Congestion notifications is handled with the BECN and FECN bits, and discarding excessive traffic can be handled the discard eligibility bit. Options are available to allow for global or local addressing with DLCI's, as well as multicasting capabilities. The fourth chapter examines the frame relay service description specifications. Frame relay utilizes conventional layered protocols for its U-plane and C-plane operations. Both ITU-T and ANSI publish performance criteria relating to throughput, transit delay, committed burst rates, excess burst rates, committed informations rates, and other important measurement criteria. The fifth chapter examines the core aspects of a frame relay network. The core description specifications for frame relay are quite terse, reflecting the philozophy of keeping the user-network interface simple with few options. The sixth chapter explains how frame relay user and network devices manage trafic at the UNI or NNI. The performance parameters established by ANSI and ITU-T are defined, with emphasis on the committed information rate, the committed burst rate an the excess burst rate. xinChapter 7 explains how frame relay transport voice, and video. First Frame relay is not designed for voice or video, only for data. But many vendors bundled the voice device to their product. Because voice compression tecnique will become better, than VoFR is used common. The disadvantage of VoFR is jitter. Because frame relay delays are higher and more variable. Chapter 8 explains frame relay and ATM interworking. Short definition and feature of ATM are given inthis chapter. Than examines severel model of interworking of frame relay and ATM. Chapter 9 is the last chapter and there is given some predictions of frame relay future. Than I discuss congestion control in frame relay network, and present a solution of congestion control. xiv