X 25 paket anahtarlamalı telekomünikasyon şebekesinde yüksek debili veri iletimi
High speed data transmission in x 25 packet switching telecommunication network
  1. Tez No: 45301
  2. Yazar: İBRAHİM KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
oz X.25 PAKET ANAHTARLAMALl TELEKOMÜNİKASYON ŞEBEKESİNDE YÜKSEL DEBİLİ VERİ İLETİMİ Bu tezde, paket anahtarlama tekniği ve bu tekniği kullanan X.25 tabanlı paket anahtarlama şebekeleri(X.25 PSDN) incelenmiştir. PSDN'ler kullanıcılara dinamik band genişliği, hız, protokol dönüşümü ve hata düzeltimi gibi fonksiyonlar sağlamaktadır. CCITT X.25 protokolü çok çeşitli hız ve tipteki kullanıcı terminallerinin paket anahtarlamalı şebekeler üzerinden haberleşmelerine olanak sağlamaktadır. Bu protokol İSO'nun 7 seviyeden oluşan referans modelinin ilk üç katmanını içermektedir. Bu katmanlar fiziksel katman, veri-link katmanı ve şebeke katmanıdır. X.25 protokolü kullanılarak yapılabilecek maksimum paket veri iletim hızı 64 Kbps'dir. Yeni ve hızlı bir paket anahtarlama tekniği çerçeve aktarma tekniğidir. Bu teknikte anahtarlama 2. seviyede yapılmaktadır. Çerçeve aktarma tekniğine göre fiziksel seviyede fiber-optik hatlar kullanılır, ve trafik akış kontrolü gelişmiş bilgi-işlem makinaları tarafından gerçekleştirilir. Tipik veri iletim hızı 2 Mbps'dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HIGHSPEED DATA TH4NSMÎSSÎ0N INX.25 PACKET SWITCHING TELECOMMUNICA TION NETWORK In this thesis, packet switching techniques and X.25 based packet switching network using these techniques (X.25 PSDN) were observed. PSDN's provide dynamic bandwidth, high speed, protocol conversion and error correction functions to users. CCITT X.25 protocol enables user terminals of various types and of different communication rates to communicate through packet switching networks. This protocol includes the upper three layers of ISO protocol constituted with seven layers. These are physical layer, data-link layer and network layer. Maximum packet transmission rate with X.25 protocol is 64 Kbps. A new and higher speed packet switching technique is Frame Relay. Switching is carried out in 2. layer with this technique. According to Frame Relay technique, fiber-optical lines are used in physical layer and traffic flow control is supervised by sophisticated computers. Typical transmission rate is 2 Mbps.