Hücre Dışı Veziküllerin Seçici İzolasyonu ve Adsorpsiyonu için Yeni Nesil Polimerlerin Hazırlanması
Preparation of Next-Generation Polymers for Selective Isolation and Adsorption of Extracellular Vesicles
- Tez No: 1008506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞEREN SAYLAN İNCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Hücre dışı veziküller, ekstraselüler veziküller (EV'ler), hücreler arası iletişimde görev alan ve protein, lipid, DNA ile RNA gibi biyolojik molekülleri taşıyan nano-boyutlu yapılardır. Son yıllarda kanser biyobelirteçleri ve sıvı biyopsi uygulamaları açısından önemli bir araştırma alanı haline gelmişlerdir. Ancak EV izolasyonunda kullanılan ultrasantrifüj, boyut ayırma kromatografisi ve/veya ticari kitler; maliyet, zaman, uzman ve verimlilik açısından çeşitli kısıtlamalara sahiptir. Bu tez çalışmasında, servikal kanser modeli olarak yaygın kullanılan HeLa hücrelerinden elde edilen EV'lerin seçici izolasyonu amacıyla moleküler baskılanmış kriyojeller hazırlanacaktır. HeLa hücreleri mikroakışkan çiplerde kültüre edilecek, elde edilen EV'ler nanopartikül izleme analizi (NTA), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Western Blot yöntemleri ile karakterize edilecektir. EV'ler hedef molekül olarak kullanılarak moleküler baskılanmış kriyojeller sentezlenecek ve fizikokimyasal özellikleri SEM, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), X-Işını Fotoelektron Spektroskopisi (XPS), termogravimetrik analiz (TGA) ve şişme analizleri ile incelenecektir. Adsorpsiyon kapasitesi, seçicilik, yeniden kullanılabilirlik ve bağlanma kinetikleri farklı deneysel koşullar altında araştırılacak; sonuçlar Langmuir ve Freundlich izoterm modelleri ile değerlendirilecektir. Geliştirilen kriyojellerin adsorpsiyon performansı HPLC analizleri ile doğrulanacaktır. Çalışma sonucunda servikal kanser kaynaklı EV'lerin hızlı, ekonomik ve seçici izolasyonuna yönelik yeni nesil biyomalzeme tabanlı bir platform geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Extracellular vesicles (EVs) are nano-sized structures that carry biological molecules such as proteins, lipids, DNA, and RNA, and play a role in intercellular communication. In recent years, they have become an important research area for cancer biomarkers and liquid biopsy applications. However, ultracentrifugation, size-separation chromatography, and/or commercial kits used in EV isolation have various limitations in terms of cost, time, expertise, and efficiency. In this thesis, molecularly imprinted cryogels will be prepared for the selective isolation of EVs obtained from HeLa cells, which are commonly used as a cervical cancer model. HeLa cells will be cultured on microfluidic chips, and the obtained EVs will be characterized using nanoparticle tracking analysis (NTA), scanning electron microscopy (SEM), and Western Blot methods. Molecularly imprinted cryogels will be synthesized using EVs as target molecules, and their physicochemical properties will be investigated using SEM, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), X-ray Photoelectron Spectroscopy (XPS), thermogravimetric analysis (TGA), and swelling analysis. Adsorption capacity, selectivity, reusability, and binding kinetics will be investigated under different experimental conditions; the results will be evaluated using Langmuir and Freundlich isotherm models. The adsorption performance of the developed cryogels will be validated by HPLC analysis. The aim of this study is to develop a new generation biomaterial-based platform for the rapid, economical, and selective isolation of cervical cancer-derived EVs.