Küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda öğrencifarkındalığının belirlenmesi: Medipol üniversitesi örneği
Determining student awareness on global warming and climate change: The case of Medipol university
- Tez No: 1008507
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliği günümüzün en önemli konu ve sorunlarındandır. Özellikle sanayileşme sonrası artan kimyasal atıklar, evrensel olarak canlı yaşamını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı, Ankara Medipol Üniversitesi öğrencilerinin küresel ısınma ve iklim değişikliği konusundaki bilgi, tutum ve davranış düzeylerini belirlemek; bu düzeylerin demografik özellikler ve eğitimsel deneyimlerle ilişkisini incelemektir. Araştırma, 416 öğrenciden yapılandırılmış anketle veri toplanmıştır. Anket demografik bölümün yanı sıra Küresel Isınma Bilgi Ölçeği ve Küresel Isınma Tutum Ölçeği'nden oluşmuştur. Geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları kapsamında Küresel Isınma Tutum Ölçeği için açımlayıcı faktör analizi uygulanmış ve ölçeğin dört faktörlü bir yapıya sahip olduğu tespit edilmiştir. Küresel Isınma Bilgi Ölçeği 'nde varyans açıklama oranı ve faktör yapısının literatürle uyumsuzluğu nedeniyle faktör analizi dışında tutulmuş, ancak betimsel ve karşılaştırmalı analizlerde kullanılmıştır. Veriler betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü ANOVA (LSD post-hoc) ve Pearson korelasyon ile çözümlenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre öğrencilerin tutumlarının genel olarak olumlu olduğu; bilgi düzeylerinin temel konularda yüksek, teknik maddelerde (örn. sera gazı türleri) ise görece kararsız ve düşük olduğu görülmektedir. Kadın öğrenciler, Küresel Isınma Tutum Ölçeği toplamı ve üç alt boyutta erkeklere göre anlamlı derecede daha yüksek puan almıştır (p<0,05). Yaş açısından özellikle 21–23 grubunun tutum ve bilgi puanları daha yüksektir. Fakülteler arasında Küresel Isınma Tutum Ölçeği ve Küresel Isınma Bilgi Ölçeği 'de anlamlı farklılıklar gözlenmiş (p<0,05); Küresel Isınma Bilgi Ölçeği 'nde İİBF ve Mühendislik öğrencilerinin bazı gruplara göre daha yüksek puan aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Global warming and climate change rank among the most pressing contemporary issues. In particular, the increase in chemical waste following industrialization has adversely affected life on a global scale. The aim of this study is to determine the levels of knowledge, attitudes, and behaviors of students at Ankara Medipol University regarding global warming and climate change, and to examine the relationship of these levels with demographic characteristics and educational experiences. Data were collected from 416 students using a structured questionnaire. The questionnaire consisted of a demographic section, the Global Warming Knowledge Scale, and the Global Warming Attitude Scale. As part of the validity and reliability procedures, exploratory factor analysis was applied to the Global Warming Attitude Scale, revealing a four-factor structure. Due to the variance explanation ratio and the inconsistency of the factor structure with the literature, factor analysis was not applied to the Global Warming Knowledge Scale; however, it was included in descriptive and comparative analyses. The data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way ANOVA (with LSD post-hoc tests), and Pearson correlation analysis. The findings indicate that students generally hold positive attitudes; their knowledge levels are high in fundamental issues but relatively indecisive regarding technical items (e.g., types of greenhouse gases). Female students scored significantly higher than males on the total Attitude Scale and three subdimensions (p < 0.05). In terms of age, the 21–23 age group exhibited higher scores in both attitude and knowledge dimensions. Statistically significant differences were observed between faculties in both the Attitude and Knowledge Scales (p < 0.05), with students from the Faculties of Economics and Administrative Sciences and Engineering obtaining higher knowledge scores compared to some other groups.