Üniversite öğrencilerinde ayrılık kaygısı, bilişsel duygudüzenleme ve sigara bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination the relationship between separation anxiety, cognitive emotion regulation and cigarette dependence among university students
  1. Tez No: 1008519
  2. Yazar: MARYAM ADLI HAMZEHKHANLOU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Üniversite Öğrencilerinde Ayrılık Kaygısı, Bilişsel Duygu Düzenleme Ve Sigara Bağımlılığı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi ve bu değişkenlerin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılıklarını belirlemektir. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Atatürk Üniversitesi'nde öğrenim gören 2025-2026 Güz dönemi öğrencilerinden, uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 179 katılımcıdan veri toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Yetişkin Ayrılık Kaygısı Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Sigaraya Psikolojik Bağımlılık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 22.00 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma bulgularına göre, ayrılık kaygısı ile uyumlu ve uyumsuz bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve sigara bağımlılığı arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Araştırmanın diğer bulgusunda, ayrılık kaygısının sigara bağımlılığını pozitif yönde yordadığı belirlenmiştir. Uyumlu bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin sigara bağımlılığı ile negatif, uyumsuz bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin ise pozitif yönde bir yordayıcı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, cinsiyete göre sigara bağımlılığı puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ve yaş grupları arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir. Sonuçlar: Araştırma bulguları, üniversite öğrencilerinde ayrılık kaygısı ve uyumsuz bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin sigara bağımlılığını artırırken, uyumlu bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin bağımlılığı azalttığını göstermiştir. Cinsiyet ve yaş değişkenleri ile sigara bağımlılığı arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bu sonuçlar, sigara bağımlılığının önlenmesinde duygusal ve bilişsel düzenleme stratejilerinin önemini vurgulamakta ve müdahalelerin bu psikolojik değişkenler dikkate alınarak tasarlanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship among adult separation anxiety, tobacco addiction, and cognitive emotion regulation in university students, as well as to determine the differences in these variables according to various demographic factors. Method: Relational survey method, one of the quantitative research methods, was used in the study. Data were collected from 179 participants, selected through a purposive sampling method, among students enrolled at Atatürk University during the Fall semester of 2025–2026. The data collection instruments included the Personal Information Form, the Adult Separation Anxiety Scale, the Cognitive Emotion Regulation Scale, and the Psychological Dependence on Cigarettes Scale. The data were analyzed with SPSS 22.00 program. Findings: According to the research findings, significant relationships were found between separation anxiety, adaptive and maladaptive cognitive emotion regulation strategies, and cigarette addiction. In another finding of the study, separation anxiety was found to positively predict cigarette addiction. It was revealed that adaptive cognitive emotion regulation strategies were negatively associated with cigarette addiction, whereas maladaptive cognitive emotion regulation strategies showed a positive predictive relationship with cigarette addiction. In addition, no statistically significant differences were found in cigarette addiction scores according to gender, and no statistically significant differences were found between age groups. Conclusion: The research findings indicated that, among university students, separation anxiety and maladaptive cognitive emotion regulation strategies increase smoking addiction, whereas adaptive cognitive emotion regulation strategies reduce it. No significant relationship was found between smoking addiction and gender or age variables. These results emphasize the importance of emotional and cognitive regulation strategies in the prevention of smoking addiction and suggest that interventions should be designed by taking these psychological variables into consideration.