The relationship between English exposure and stereotypical thoughts among EFL learners: A correlational study
EFL öğrencilerinin İngilizceye maruz kalması ile kalıplaşmış düşünceleri arasındaki i̇lişki: Korelasyonel bir çalişma
- Tez No: 1008520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki lise öğrencilerinin İngilizceye maruz kalma düzeyleri ile yabancı dil hakkındaki kalıplaşmış düşünceleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada, 200 lise öğrencisinin katılımıyla bir korelasyonel anket tasarımı kullanılmıştır. Veriler,“İngilizceye Maruz Kalma Ölçeği”ve“Yabancı Dil Hakkındaki Kalıplaşmış Düşünceler Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Bulgular, öğrencilerin maruz kalma düzeylerinin ve kalıplaşmış düşüncelerinin genel olarak orta düzeyde olduğunu ve“Pişmanlık”boyutunun en yoğun hissedilen alt boyut olduğunu göstermiştir. Çalışmanın en çarpıcı sonucu, iki değişkenin genel ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmamasına rağmen, alt boyutlardaki zıt ilişkilerin birbirini nötralize ettiğinin tespit edilmesidir. Öğrencilerin dile maruz kalma düzeyleri arttıkça,“aşırı genelleme”gibi olumsuz önyargılar ortadan kalkmıştır; ancak aynı süreç, öğrencilerin çevrelerindeki kişilerin dil öğrenme uygulamalarına müdahale etme ve bu uygulamaları yönlendirme isteğini artırmış; buna karşılık, kendi dil öğrenme süreçlerini başkalarının onayı veya koşullarına göre şekillendirme eğilimlerini oldukça düşük bir seviyede tutmuştur. Sonuç olarak, İngilizceye maruz kalmanın kalıplaşmış düşünceleri dönüştürdüğü vurgulanmıştır; bu nedenle, geleneksel hata odaklı öğretim modelleri yerine esnek ve güvenli sınıf ortamları benimsenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between high school students' levels of exposure to English and their stereotypical thoughts about foreign languages in Turkey. The study, which employed correlational survey design, involved 200 high school students. Data were collected using the 'Exposure to English Scale' and the 'Stereotypical Thoughts About Foreign Languages Scale'. The findings indicated that students' levels of exposure and stereotypical thoughts were generally moderate; the most strongly felt stereotypical thought was 'Regret' as a dimension. The most striking finding of the study is that, although no statistically significant relationship was found between the overall means for either variable, statistically significant positive and negative relationships emerged between many of the sub-dimensions. The absence of a statistically significant relationship overall can be explained by these positive and negative relationships offsetting each other. As students' exposure to the language increased, negative biases such as“overgeneralisation”were broken down. However, the same process has increased students' desire to intervene in and guide the language-learning practices of those around them; conversely, it has kept their tendency to shape their own language-learning processes according to others' approval or circumstances at a very low level. Consequently, it has been emphasised that exposure to English has been associated with stereotypical thoughts. Therefore, flexible and safe classroom environments should be adopted instead of traditional error-focused teaching models.