Demans hastalarında plazma aminoasit ve idrar organik asit profillerini incelenmesi
Plasma amino acid and urinary organic acid profiles in dementia
- Tez No: 1008556
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAYADİBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda hafif bilişsel bozukluk ve Alzheimer tipi demans hastalarının klinik biyokimya laboratuvar tetkikleri ile metabolomik analizlerden plazma aminoasitleri ve idrar organik asitlerinin düzeylerini incelemeyi amaçladık. Çalışmamıza 35'i sağlıklı kontrol, 35'i hafif bilişsel bozukluk ve 35'i Alzheimer tipi demans grubunda olmak üzere toplam 105 kişi dahil edildi. Glutamin, hafif bilişsel bozukluk grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük (P= 0,041), izolösin ve triptofan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P= 0,012 ve P= 0,043). Alanin, lösin, triptofan ve valin Alzheimer grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek (sırasıyla P= 0,049, P= 0,039, P= 0,003 ve P= 0,042), glutamik asit ve glutamin ise istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulundu (P= 0,015 ve P= 0,017). İdrar organik asitlerinden laktik asit, pirüvik asit ve suberik asit Alzheimer grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek (sırasıyla P= 0,026, P= 0,016 ve P= 0,042), homovanilik asit ve süksinik asit ise istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulundu (P= 0,022 ve P= 0,005). Sağlıklı bireyleri hafif bilişsel bozukluk hastalarından % 94 doğrulukla ayıran modelde sistin, triptofan, glutamin, glutamik asit, alanin, MPV ve plateletkrit, sağlıklı bireyleri Alzheimer grubundan %91 doğrulukla ayıran modelde eğitim durumu, MPV, MCHC, plateletkrit, NEUT-GI, alanin, valin ve hidroksilizin, hafif bilişsel bozukluk hastalarını Alzheimer hastalarından %91 doğrulukla ayıran modelde ise valin, lenfosit, homosistein, NEUT-GI ve homovanilik asit kullanıldı. Bu parametre ve indeksler her iki hastalığın tanısında potansiyel biyobelirteçler olarak çok merkezli prospektif kohort çalışmaları ile doğrulanabilir.
Özet (Çeviri)
In our study, we examined routine biochemistry laboratory tests in patients with mild cognitive impairment and Alzheimer dementia, along with plasma amino acids and urinary organic acids. Total of 105 individuals were included in our study, consisting of 35 healthy controls, 35 with mild cognitive impairment, and 35 with Alzheimer dementia. Glutamine was found to be significantly lower in the mild cognitive impairment group compared to the control group (P = 0,041), while isoleucine and tryptophan were significantly higher (P = 0,012 and P = 0,043). In the Alzheimer's group, alanine, leucine, tryptophan, and valine were significantly higher compared to the control group (P = 0,049, P = 0,039, P = 0,003, and P = 0,042, respectively), whereas glutamic acid and glutamine were significantly lower (P = 0,015 and P = 0,017). Among urinary organic acids, lactic acid, pyruvic acid, and suberic acid were significantly higher in the Alzheimer's group compared to the control group (P = 0,026, P = 0,016, and P = 0,042, respectively), while homovanillic acid and succinic acid were found to be significantly lower (P = 0,022 and P = 0,005). In the index that distinguished healthy individuals from patients with mild cognitive impairment with 94% accuracy, cystine, tryptophan, glutamine, glutamic acid, alanine, MPV, and plateletcrit were used. In the index that separated healthy individuals from the Alzheimer's group with 91% accuracy, educational level, MPV, MCHC, plateletcrit, NEUT-GI, alanine, valine, and hydroxylysine were used. In the index that distinguished mild cognitive impairment patients from Alzheimer's patients with 91% accuracy, valine, lymphocytes, homocysteine, NEUT-GI, and homovanillic acid were used. These parameters and indices may serve as potential biomarkers for the diagnosis of both conditions and can be validated through multicenter prospective cohort studies.