Üniversite öğrencilerinin rekreasyonel amaçlı kayağa yönelik tutumlarının serbest zaman tatminini yordamadaki rolü: Akış deneyiminin aracılık etkisi
The role of university students' attitudes towards recreational skiing in predicting leisure time satisfaction: The mediating effect of flow experience
  1. Tez No: 1008555
  2. Yazar: ÖZGÜR HAMZA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin rekreasyon amaçlı kayak sporuna yönelik tutumları, serbest zaman tatmini ve akış deneyimi düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek; ayrıca kayak sporuna yönelik tutumun serbest zaman tatmini üzerindeki etkisinde akış deneyiminin aracılık rolünü belirlemektir. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu, farklı üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültelerinde kış sporları eğitimi almış, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen toplam 731 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır (331 kadın, Ort. yaş = 21,48 ± 2,59; 400 erkek, Ort. yaş = 22,08 ± 3,27). Veri toplama aracı olarak“Rekreasyon Amaçlı Kayak Sporuna Yönelik Tutum Ölçeği”,“Serbest Zaman Tatmini Ölçeği”ve“Rekreasyonel Akış Deneyimi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler t testi, ANOVA, MANOVA, Pearson korelasyon ve PROCESS makrosu (Model 4) ile aracılık analizi uygulanmıştır. Bulgular: Bulgular, katılımcıların ölçek puanlarının cinsiyet, refah düzeyi, kayak yapma seviyesi, ekipman sahipliği, kayak yapma süresi, sezonluk sıklık ve katılım biçimine göre anlamlı düzeyde farklılaştığını göstermektedir. Değişkenler arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sonuç: Aracılık analizi sonuçları, kayak sporuna yönelik tutumun serbest zaman tatmini üzerindeki etkisinin doğrudan değil, akış deneyimi aracılığıyla gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, akış deneyiminin tam aracılık rolü üstlendiği ve bireylerin rekreasyonel etkinliklerden elde ettikleri tatmini artırmada önemli bir psikolojik mekanizma olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine whether university students' attitudes toward recreational skiing, leisure satisfaction, and flow experience levels differ according to various variables, and to determine the mediating role of flow experience in the relationship between attitudes toward skiing and leisure satisfaction. Method: The study employed a quantitative research design using the relational survey model. The sample consisted of 731 voluntary students (331 females, Mage = 21.48 ± 2.59; 400 males, Mage = 22.08 ± 3.27) who received winter sports education in the Faculties of Sport Sciences at different universities and were selected through convenience sampling. Data were collected using the“Attitude Scale Toward Recreational Skiing,”“Leisure Satisfaction Scale,”and“Recreational Flow Experience Scale.”Independent samples t-test, one-way ANOVA, MANOVA, Pearson correlation analysis, and mediation analysis (PROCESS Macro Model 4) were conducted. Findings: The findings revealed that participants' scale scores differed significantly according to gender, welfare level, skiing level, equipment ownership, skiing duration, seasonal frequency, and participation type. Significant positive relationships were found among attitudes toward skiing, leisure satisfaction, and flow experience. Mediation analysis indicated that the effect of attitudes toward skiing on leisure satisfaction was not direct but occurred through flow experience. Conclusion: The mediation analysis findings indicate that the effect of attitudes toward skiing on leisure satisfaction is not direct, but rather occurs through the flow experience. In this context, it has been concluded that the flow experience plays a full mediating role and serves as an important psychological mechanism in enhancing individuals' satisfaction derived from recreational activities.