The role of intertextuality in voicing the marginalised in Abdulrazak Gurnah's By The Sea and Gravel Heart
Abdulrazak Gurnah'ın Deniz Kenarında ve Kumdan Yürek romanlarında dışlanmışların sesinin duyurulmasında metinlerarasılığın rolü
- Tez No: 1008573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI DEĞİRMENCİ ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Abdulrazak Gurnah'ın Deniz Kenarında (2001) ve Kumdan Yürek (2017) adlı eserlerinde, metinlerarasılığın sömürgecilik ve sömürgecilik sonrası bağlamda marjinalleştirilmiş ve baskı altındaki karakterlerin sesinin duyurulmasındaki rolünü incelemektedir. Bağımsızlığın ilk yıllarında, çalkantılı sömürgecilikten kurtulma sürecinde ve 1964'teki şiddetli Zanzibar Devrimi'nin sonrasında geçen her iki romanda, değişen siyasal iktidarın toplumu nasıl istikrarsızlaştırdığını, yerleşik yapıları nasıl bozduğunu; zayıf ve kırılgan olanları nasıl sömürdüğünü ve temel insan haklarını nasıl yok saydığını araştırır. Böyle bir devrim sonrası dünyada yaşayan Gurnah'ın kahramanları, Zanzibar'dan ayrılmak zorunda kalır; kimileri sığınma arayışıyla, kimileri ise ülkelerinde kendilerine verilmeyen eğitimin peşinden gider. Ancak eski sömürgeci ülke olan İngiltere'de yeni ayrımcılık, baskı ve zorluk türleriyle yüzleşirler. Bu çerçevede metinlerarasılık, Gurnah'ın ezilenlerin sesini yükseltmesini ve hem sömürgeci hem de devrim sonrası otoriteler tarafından sürdürülen egemen anlatılara meydan okumasını sağlayan temel bir anlatı yöntemi olarak işlev görür. Bu anlatılar metinlerarasılığın çeşitli tekniklerini kullanarak, yerinden edilme ve travma tarafından şekillendirilen marjinalleştirilmiş bireylerin çok katmanlılığını ve psikolojik karmaşıklığını vurgulayarak, göçmen kimliklerinin basitleştirici yorumlarına karşı direnir. Her iki roman da temel hipometinleri, daha küçük göndermelerle birlikte içerir. Yapısal olarak, Deniz Kenarında ve Kumdan Yürek romanlarının kısmen dizisel anlatılarında Binbir Gece Masalları (M.S. 800-1400) yankılanır. Bağlamsal olarak Deniz Kenarında, Herman Melville'in“Kâtip Bartleby”(1856) metninden beslenirken; Kumdan Yürek, Shakespeare'in Kısasa Kısas (1623) oyunuyla çağrışım kurar. Homeros'un Odysseus'u (M.Ö. 750-700), Shakespeare'in Fırtına (1623) ve Julius Caesar (1623) oyunları gibi daha küçük hipometinler, Deniz Kenarında olay örgüsünde karakterlerin içinde bulundukları koşulları aydınlatır ve okurun empatik bağını güçlendirir. Ayrıca her iki roman da kutsal kitaplara ve dinî düzenlemelere göndermelerde bulunur; bunun yanı sıra, toplumsal ahlak açısından eleştirel bir konu olarak“aldatılan koca”edebî izleğini de içerir. Bu tez, sömürgecilik ve sömürgecilik sonrası dönemin marjinalleştirilmiş öznelerinin sesini güçlendirmek amacıyla, Abdulrazak Gurnah'ın Deniz Kenarında ve Kumdan Yürek adlı eserlerinde kullandığı çok yönlü metinlerarasılık stratejilerini incelemektedir. Romanlar ile hipometinleri arasındaki doğrudan olan ya da dolaylı bağlantılar, hiçbir metnin bağımsız olarak var olmadığını; tüm metinlerin birbirleriyle etkileşim içinde olduğunu doğrular. Bu etkileşim, ezilen karakterlerin temsiliyetini zenginleştirir ve seslerinin duyulmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
This study analyses the role of intertextuality in Abdulrazak Gurnah's By the Sea (2001) and Gravel Heart (2017) in voicing the marginalised and oppressed characters in the colonial/postcolonial context. Set in the early years of independence, during the turbulent decolonisation period, and in the aftermath of the violent Zanzibar Revolution of 1964, both novels explore how shifting political power destabilises society and disrupts long-standing structures, exploiting the weak and the vulnerable, and denying their fundamental human rights. Inhabiting such a post-revolutionary world, Gurnah's protagonists have to leave Zanzibar, either seeking asylum or pursuing the education denied them at home, only to confront new forms of discrimination, oppression, and hardship in the former coloniser's land, England. Within this framework, intertextuality serves as a crucial narrative strategy that enables Gurnah to amplify the voices of the oppressed and to challenge the dominant accounts maintained by both colonial and post-revolutionary authorities. By employing various techniques of intertextuality, these narratives resist simplistic understandings of migrant identities by highlighting the multiplicity and psychological complexity of marginalised subjects shaped by displacement and trauma. Both novels incorporate major hypotexts alongside minor references. Structurally, By the Sea and Gravel Heart echo A Thousand and One Nights (800-1400 AD) through their partially episodic storytelling. Contextually, By the Sea draws on Herman Melville's“Bartleby, the Scrivener”(1856), while Gravel Heart resonates with Shakespeare's Measure for Measure (1623). Further minor source texts, Homer's Odysseus (750-700 BC), Shakespeare's The Tempest (1623), and Julius Caesar (1623) illuminate the characters' circumstances and strengthen the reader's empathetic connection in By the Sea. Additionally, both allude to holy books and religious regulations, as well as including the literary trope of cuckoldry, as a critical issue from the perspective of social morality. This thesis analyses Gurnah's multifaceted intertextual strategies in By the Sea and Gravel Heart with a view to amplifying the voices of marginalised colonial and postcolonial subjects in the novels. The direct or indirect connections between the novels and their source texts affirm that no text exists in isolation; all texts interact, and in the case of these novels, this interaction enriches the portrayal of oppressed characters and ensures their voices are heard.